Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa võib tuua Läänemerele tuumavõimekusega raketikandjaid

{{1477295016000 | amCalendar}}
Zeljonõi Dol Vallettas
Zeljonõi Dol Vallettas Autor/allikas: shipspotting.com

Ameerika Ühendriikide mõjukas mõttekoda Atlantic Council küsib esmaspäeval avaldatud analüüsis, kas Venemaa on toomas Läänemerele tuumavõimekusega tiibrakette. Kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu hindab versiooni vägagi tõenäoliseks.

Samal ajal, kui meedia tähelepanu on keskendunud reedel La Manche'i väina läbinud ja Süüriasse suunduvale lennukikandjale Kuznetsov, on märksa vähem jälgitud kahe korveti, mis on varustatud Kalibr tiibrakettidega, väidetavat teekonda Läänemerele.

Kalibr suudab kanda ka tuumalõhkepead ja tiibraketi lennuulatus on kuni 2600 kilomeetrit. Venemaa on kasutanud neid raketilaevu Vahemerel sihtmärkide tabamiseks Süürias.

Seega on Kalibr märksa võimekam kui hiljuti Leningradi oblastisse paigutatud raketisüsteemid Iskander, mis on suuteline suure täpsusega tabama strateegilisi sihtmärke 500-700 kilomeetri kaugusel.

5. oktoobril märgati, et raketilaevad Zeljonõi Dol ja Serpuhhov läbisid miilise vahega Bosporus väina. Üldine ootus ja Kremli väide oli, et laevad liiguvad Süüria ranniku lähistele, et sealt toetada operatsioone Süürias. Tegelikult suundusid laevad läände.

9. oktoobril peatusid kaks alust juba Malta rannikul ning päev hiljem kirjutas Vene militaartehnikale keskenduv veebikülg sdelanounas.ru, et sõjalaevad liituvad Vene Balti mere laevastikuga.

Nädal hiljem ehk oktoobri keskpaigaks olid laevad juba Hispaania Ceuta sadamas ning kaks päeva hiljem teatas Ühendkuningriikide kaitseministeerium, et kaks Vene sõjalaeva liiguvad Portugalist Ühendkuningriikide suunas.

21. oktoobril raporteeris Interfax lennukikandja Kuznetsovi ja teda saatvate laevade liikumisest, väites, et Zeljonõi Dol ja Serpuhhov ühinevad laevastikuga. Julgeoleku asjatundjad hindavad sellist versiooni ebatõenäoliseks.

"Väited, et korvetid jääks Vahemerele või eskordiks nad Kuznetsovi, ei pea paika. Vastupidi, nende senine teekond Vahemerd läbides ja Põhjamerele suunda võttes on kooskõlas versiooniga, et lõppsihtpunkt on Läänemeri. Ukraina luure, erinevad blogid ja meedia osutavad seejuures samas suunas. On väga tõenäoline, et laevad suunduvad Läänemerele," kirjutab Atlantic Council.

Stoicescu: tuumalõhkepeade Kaliningradi paigutamise kahtlus on õhus

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu peab mõttekoja uurimistöös toodud hinnanguid paikapidavaks.

"Arvan, et see on täiesti õige hinnang, et need kaks korvetti tuuakse Balti laevastikku Läänemerele üle. Sellest olen ma muudest allikatest ka kuulnud. Võib arvata, et see on enam-vähem kindel," ütles Stoicescu ERR-ile.

Ka pole teaduri sõnul kahtluse all kvalitatiivne hüpe, mida Venemaa Balti laevastik sellega saavutab. Tema sõnul ei tasu unustada suvist skandaali, kui ligi 50 kõrgemat ohvitseri, sealhulgas laevastiku ülem ja tema asetäitja vallandati ja teisele tööle üle viidi.

"Toona, kui laevastikule määrati uus ülem, anti pool aastat, et see asi n-ö korda teha. "Ilmselt üks nõue oligi see, et kuivõrd suurem rõhk oli pandud Musta mere laevastiku arendamisele, tuua kaks sellist korvetti, mida on juba katsetatud Süürias, üle Balti laevastikku."

Stoicescu arvates on igati loomulik ja mõistetav, et Venemaa pole seda avalikult välja reklaaminud, nagu nad ei teinud seda ka raketisüsteemi Iskander Kaliningradi viimisel.

Stoicescu rõhutas, et tuumavõimekuse asepekt kogu asja juures väärib loomulikult suurt tähelepanu, sest Kalibr raketid on võimelised kandma tuumalõhkepäid. "Ja vaadates seda tegevusraadiust - ta ju katab praktiliselt tervet Euroopat sealt Baltiiski sadamast, ainult Portugal jääb välja."

"On alust kahtlustada vähemalt, et Venemaa on võib-olla ka tuumarelvi viinud Kaliningradi seoses nende Iskanderide viimisega. Taktikalisi tuumalõhkepäid, mida saab Kalibr tiibrakettide otsa monteerida vajadusel. Selline küsimärk on õhus, aga seda ei saa keegi kindlalt väita või kinnitada. Kui ainult Venemaa ise teavitab. Aga selline kahtlus praegu on," ütles Stoicescu.

Vene kaitseministeeriumi video korvettidest:

 

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: