Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Duterte kinnitas Jaapanis, et tema Hiina-visiit puudutas ainult majandust

Filipiinide president Rodrigo Duterte ja Jaapani peaminister Shinzo Abe 26. oktoobril Tokyos.
Filipiinide president Rodrigo Duterte ja Jaapani peaminister Shinzo Abe 26. oktoobril Tokyos. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kolmapäeval Tokyosse visiidile saabunud Filipiinide president Rodrigo Duterte üritas Jaapani esindajatega kohtudes rõhutada, et tema eelmisel nädalal toimunud riiklik visiit Hiina Rahvavabariiki puudutas ainult majandust ja mingitest julgeolekualastest suhetest ei räägitud.

"Te teate, et ma käisin Hiinas visiidil. Ning ma tahan teile rõhutada, et kõik mis seal oli, puudutas majandust. Me ei rääkinud relvadest. Me hoidusime liitlassuhetest rääkimisest," selgitas Duterte Jaapani ärimeestele kõnet pidades.

Filipiinide president sõnas, et ta ei soovi tülisid naabritega, kuid Washingtoni suunal oli tal endiselt teravaid avaldusi varuks ning ta ähvardas taas kord pikaaegsest liitlassuhtest USA-ga loobuda ning märkis, et ta ei ole "kaelarihmaga koer", vahendas Reuters.

"Ma olen teatanud, et ma järgin iseseisvat välispoliitikat. Ma soovin, võib-olla järgmise kahe aasta jooksul, et minu riigis ei oleks enam välismaiseid sõjaväeüksusi. Ma tahan neist lahti saada. Ja ma pean muutma või tühistama lepinguid," märkis ta ja lisas, käesoleva aasta ühisõppused USA sõduritega saavad olema viimased.

Analüütikute hinnangul tekitavad Duterte välispoliitilised avaldused ilmselget ebamugavust Jaapani peaministrile Shinzo Abele, kes on pooldanud tihedamaid suhteid USA-ga ning üritab ka hoida piirkonna riikidega häid suhteid ja kõike seda selleks, et astuda vastu mõjuvõimu kasvatamise poole püüdlevale Hiina Rahvavabariigile.

Jaapani kohta oli külla saabunud Dutertel ainult häid sõnu öelda ning ta kutsus jaapanlasi üles senisest rohkem Filipiinidele investeerima ja kahe riigi vahelist kaubavahetust suurendama.

Dutertet ärritab USA kriitika tema narkovastase sõja aadressil

Duterte võimuletulekuni 30. juunil olid Filipiinid USA kõige tähtsam liitlane Aasias.

Duterte on aga jõudnud lühikese aja jooksul nii USA kui ka president Barack Obama solvavate avaldustega üle külvata. Lisaks on ta kuulutanud korduvalt seniste liitlassuhete ja julgeolekualaste lepete lõppu, kuigi samal ajal on ta teinud ka avaldusi, kus ta oma seisukohti jälle pehmendab.

Peamine põhjus, miks Duterte Washingtoni peale niivõrd vihane on, seisneb tõenäoliselt selles, et USA on teiste lääneriikide eesotsas kritiseerinud Duterte narkootikumide vastast võitlust, mille raames on ilma kohtupidamiseta tapetud juba tuhandeid inimesi. Kriitikute ja inimõigusorganisatsioonide hinnangul pole märkimisväärsel osal tapetutest narkokaubandusega isegi mingit pistmist olnud ning pealekaebamisest ja omakohtust pakatavad õhkkonda on sageli kasutatud ära isiklikeks arveteõiendamisteks.

Uuring: filipiinlased usaldavad USA-d endiselt ja oluliselt rohkem kui Hiinat

Samas selgus äsja avaldatud arvamusküsitlusest USA-d usaldab "palju" 76 protsenti filipiinlastest ning 13 protsendil arvamus Ühendriikide suhtes puudub. Ülejäänud küsitletud inimesed usaldasid USA-d "vähe".

Hiinat usaldab "palju" 22 protsenti filipiinlastest, vähe 55 protsenti ning 19 protsendil arvamus Hiina kohta puudus.

Seega uuringufirma The Social Weather Stations raporti kohaselt ei jaga suurem osa filipiinlastest president Rodrigo Duterte sümpaatiat Hiina suhtes, kellega Filipiinid on tülis Lõuna-Hiina mere üle.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: