Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

FOTOD | ERR Calais's: Prantsusmaa arvates peaksid britid kõik alaealised vastu võtma

{{1477748458000 | amCalendar}}

Prantsuse ja Briti võimud vaidlevad, mida teha Calais' laagrisse jäänud 1500 vanemateta alaealisega. Prantslased ootavad, et Suurbritannia võtaks vastu kõik laagrisse jäänud teismelised, britid aga ei kiirusta lubadusi andma.

Kui veel nädala alguses käis Calais' laagri peatänaval vilgas sagimine, siis nüüd on slummist, mis pakkus hiljuti peavarju kuni 10 000 inimesele, järel vaid sulanud plastik ja suitsevad tukid. Neid osmikuid, mis pole langenud tuleroaks, lammutavad ekskavaatorid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Calais's viibiv ERR-i korrespondent Johannes Tralla ütles, et piirkonna prefekti sõnul on laagri tühjendamise operatsioon edukalt lõppenud ja vaid paari päevaga viidi erinevatesse Prantsusmaa varjupaikadesse umbes 5500 inimest.

1500 alaealist aga ootab jätkuvalt Calais' konteinerlinnakus võimude otsust oma saatuse kohta.

"Suurbritannia siseministeerium ja Prantsusmaa võimud peaksid järgmiste päevade jooksul tegema intervjuusid, et hinnata, kes neist võiksid pääseda Suurbritanniasse seaduslikult," ütles organisatsiooni Piirideta Arstid koordinaator Anne-Lise Coury.

Siiani on Suurbritannia Calais' nn džunglist vastu võtnud umbes 300 alaealist. Prantsuse riikliku põgenikeorganisatsiooni juht leiab aga, et britid peaksid vastu võtma kõik Calais'sse jäänud vanemateta alaealised.

Noored loodavad pääseda Suurbritanniasse

Sudaanist pärit 17-aastane põgenik Faisal on Calais' džunglis elanud seitse kuud. Neli päeva tagasi koliti ta sõpradega laagri serva alaealistele püstitatud konteinerlinnakusse. Tema loodab pääsed Suurbritanniasse.

"Iga päev läheb siit 30-40 inimest Suurbritanniasse," ütles arstiks saada unistav noormees.

15-aastane Jussef lahkus Afganistanist üheksa kuu eest. Nagu paljud noored, võttis ta teekonna ette paari sõbraga, jättes maha vanemad, kes tegelesid rõivaäriga.

"Mu kogu perel on seal probleemid, aga nad ei saanud siia tulla, neil oleks raske. Nad on vanad, aga ma olen noor, ma jaksan kõndida," ütles Jussef.

Lisaks 1500 teismelisele ootab laagri teises servas aia taga 400 naist koos väikelastega.

Abiorganisatsioonid tunnevad muret, et naised võivad keskusest lahkuda, kui aimavad, et Suurbritanniasse nad ei pääse.

"Paljud neist jäävad siia. Me arvame, et viimase nädalaga on umbes 2000 inimest enne laagri tühjendamist siit lahkunud. Põhja-Prantsusmaal on juba tekkinud väikesed laagrid, mis ei ole tingimata Calais' lähistel. Need püstitatakse kiirtee lähedal, sest inimesed püüavad öösiti veokitele ronida. Laagri tühjendamise mõttes on see olnud edukas, sest seda tehti 3-4 päevaga, aga kui mõelda inimeste eest hoolitsemisele, siis selles mõttes ei ole tegemist humanitaaroperatsiooniga nagu võimud väidavad," rääkis Anne-Lise Coury.

Hollande: Suurbritannia peab võtma osa vastutusest Calais' alaealiste eest

Prantsuse president Francois Hollande ütles Briti peaministrile Theresa Mayle, et Suurbritannia peaks võtma kaasvastutuse Calais' migrandilaagri nn džunglis elanud alaealiste eest.

Sel nädalal tekkisid kahe riigi vahel pinged seoses sellega, kuidas tuleks hoolt kanda noorte migrantide eest pärast seda, kui Calais' migrandilaager tühjaks tehti, vahendas Reuters.

Calais' nn džunglis elas üle 6000 migrandi ja pagulase, kes lootsid sealt edasi Suurbritanniasse minna.

Hollande ütles, et laagrist evakueeriti 5000 inimest, kuid sinna jäid maha 1500 saatjata alaealist, kes saadetakse peagi teistesse vastuvõtukeskustesse üle riigi.

"Ma rääkisin reedel Briti peaministriga ja (Prantsusmaa siseminister) Bernard Cazeneuve rääkis oma Briti kolleegiga, et britid saaksid minna neisse keskustesse, kus alaealised elavad ning võtta oma osa vastutusest ja tervitada neid Suurbritannias," rääkis Hollande.

Neljapäeva hilisõhtul ütles Briti siseminister Amber Rudd, et Prantsusmaa peab tagama Calais' laagri noorte kaitse. 

Euroopa Liidu reeglid ütlevad, et Suurbritannia peab vastu võtma saatjata lapsed, kellel on seal riigis sugulasi. Suurbritannias kiideti sel aastal heaks seadusemuudatus, mis ütleb, et vastu tuleb võtta ka alaealised, kelle parimates huvides see oleks.

Britid on siiani vastu võtnud 274 saatjata alaealist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: