Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestis õppiv filipiinlanna: Duterte kehastab muutuste kiirendajat

Foto: Reuters/Scanpix

Tallinna Tehnikaülikoolis rahvusvahelisi suhteid õppiv filipiinlanna Herna Graze Lauz selgitas ETV saatele "Välisilm", et suur osa Filipiinide elanikest näeb skandaalses presidendis Rodrigo Dutertes"muutuste kiirendajat".

Viimastel nädalatel, tegelikult isegi viimase paari kuu jooksul, on lisanud välisuudistesse vürtsi Filipiinide presidendi Rodrigo Duterte väljaütlemised. Mees on olnud ametis neli kuud ja selle aja jooksul on ta kõikvõimalikesse kohtadesse saatnud paavsti - kusjuures Filipiinid on valdavalt katoliiklik maa -, president Barack Obama - kusjuures USA on seni Filipiinide tugev liitlane - ning otsustanud riigis lokkava narkoprobleemi ja kuritegevuse jõuga likvideerida. Narkovastases sõjas on tapetud juba pea 4000 inimest. See mees on hull, ütlevad paljud.

"Paljud inimesed kutsuvad teda ropu suuga presidendiks. Talle meeldib vanduda. Ta ropendab palju. Psühhopaadiks. Kuid enamiku filipiinlaste jaoks, ka minu enda jaoks, me vaatame tema kui muutuste kiirendaja poole," tunnistas Lauz.

Möödunud nädalal Jaapani visiidilt koju lennates võttis aga Dutertega ühendust "jumal ise". "Vaatasin taevasse, siia lennates ja ma lihtsalt... kõik magasid norinal, ja hääl ütles, et kui sa ei lõpeta vandumist, kukutan ma praegu selle lennuki alla. Ja ma küsisin, kes minuga räägib? No muidugi, see oli jumal. Okei, ma lubasin jumalale, et ma ei kasuta enam slängi, ei ropenda enam," rääkis Duterte lennujaamas ajakirjanikele.

Enamus filipiinlasi toetab Duterte narkovastast sõda. Lubadusega sellele kõigele lõpp teha ta presidendiks valitigi. Nii hirmutati Manilas Halloweeni üritustel sel korral lapsi ka kilekottidesse pakitud narkoohvritega.

"Ja ta on kuulus. Ta on kuulus, kas selle pärast, et ta vannub kogu aeg, kui ta rahvaga räägib? Või sellepärast, et meedia näitab teda negatiivses valguses tema narkovastases võitluses? Kuid mõned inimesed ei mõista probleemi suurust. Ametliku statistika kohaselt on Filipiinidel 3,6 miljonit narkomaani, diilerit, uimastikartellide liiget," selgitas Eestis õppiv filipiinlanna. "Ma tahaks lihtsalt käia tänaval ilma, et mind röövitaks, tapetaks või vägistataks."

Duterte ei tule tundmatusest. Ta on olnud poliitikas 30 aastat. 23 aastat on ta olnud Davao linnapea. Davao on Filipiinide suuruselt teise saare Mindanao suurim linn, kus elab sama palju inimesi kui Eestis.

"Kuid ta tegi kõvasti tööd juba Davao linnapeana ja teenis seal endale inimeste suure usalduse ja samuti oma kaaspoliitikute usalduse. Kaasvõitlejate usalduse," põhjendas Lauz.

"Ma usun temasse, sest Davao on üks turvalisemaid linnu Filipiinidel. See on hääletatud isegi üheks turvalisemaks linnaks Kagu-Aasias. Ainult Davaos kehtib kord, et on keelatud avalikes kohtades ja hoonetes suitsetada. Ja sellest hoitakse väga kindlalt kinni. Kui ta oli linnapea, tavatses ta öösiti taksot sõita, lootuses tänavatelt halba elementi tabada," jätkas filipiinlanna.

Lauz leiab, et väga patriootlik mees. "Ta on väga tugev liider, kuid pehme südamega. Ta on vaeste poolt. Talle ei meeldi eliit. Ta ei hakka kunagi eliidi hulka kuuluma. Talle ei meeldi oligarhid. Ärimehed pakkusid talle nendeks valimisteks raha, kuid ta ütles sellest rahast ära."

Ka oma vanale liitlasele, Ameerika Ühendriikidele on Filipiinide president Duterte lubanud lahutust. Pinnale on kerkinud vanad pinged ajaloost ning president lubab tulevikus vaadata hoopis Hiina poole. USA-s nähakse aga silmakirjalikku moraalilugejat.

"Kui Hiina toob meile rohkem investeeringuid, laenab meile rohkem raha, siis me orienteerume ümber," kommenteeris Lauz. "Kommunism on Hiinas vaid inimeste vahelise tiheda koostöö korraldamise vahend. Sest hiinlasi on miljoneid ja neil peab olema tugev valitsus. Kuid, kui rääkida demokraatia seisukohast, siis tegelikult on nad juba muutumas demokraatlikuks," lisas ta.

"Mida teie tegite Iraaki sisse tungides? Kas te leidsite massihävitusrelvi? Tapsite selle riigi presidendi, kuid ei leidnud midagi. Kus on teie au ja väärikus? Ja mina võitlen siin, mul pole raha, et ehitada rehabilitatsioonikeskusi narkomaanidele. Ma pean leidma raha, et probleemi lahendada," andis Lauz ülevaate Duterte USA-vastasuse põhjendustest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: