Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Moskvas: Ühtse Venemaa sõnul oleks Keskerakonna koostööleppest loobumine kohatu

Foto: Vladimir Smirnov/TASS/Scanpix

Venemaa võimupartei Ühtne Venemaa on üllatunud üleskutsetest, et Keskerakond peab loobuma 2004. aastal sõlmitud koostööprotokollist. Ühtse Venemaa esindajate hinnangul poleks loobumine katastroofiline, küll aga kohatu.

Ühtsel Venemaal on samasuguseid koostööleppeid enam kui 30 parteiga välismaal. Keskerakonnaga sõlmitud leppe eesmärk oli venekeelsete elanike huvide kaitse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui on mingi poliitiline tahe selle lepingu vastu, siis sellest on kahju. Meie arvates mõjutab see negatiivselt nende inimeste huvide kaitset, kes hääletasid selle poliitilise jõu poolt ja loodavad tema toetusele Eestis," kommenteeris Ühtse Venemaa ülemnõukogu asesekretär Sergei Železnjak.

See, et Keskerakonnale heidetakse ette tema koostööd president Vladimir Putini parteiga, on Venemaa jaoks üllatus.

"Niinimetatud Putini partei on erakond, mis osaleb aktiivselt Venemaa juhtimises. Venemaa on teie lähinaaber. See on riik, millega ei tasu luua vastasseisu, vaid partnerlust," ütles Vene Föderatsiooni nõukogu väliskomitee aseesimees Andrei Klimov.

Otseseid poliitilisi tagajärgi lepingust loobumine ei too.

"Taoliste lepingute katkestamine ei mõjuta mitte kuidagi riikide vahelisi suhteid. Võib-olla on see tähtis valijatele Eestis. Vaevalt, et see on tähtis valijatele Venemaal. See on pigem sümboolne otsus, mis on oluline vaid Eesti kontekstis. Venemaal see ei tähenda mitte midagi ja vaevalt, et keegi paneb seda tähele," arvas poliitilise konjunktuuri keskuse asedirektor Oleg Ignatov.

Lepingu katkestamine võib olla aga kohatu žest, eriti viimaste sündmuste kontekstis Ameerika Ühendriikides.

"Millest rääkis Trump? Ta rääkis, et ta on valmis ehitama Moskvaga partnersuhteid. Milles Trumpi süüdistati? Et ta on Kremli marionett. Tema aga võitis Ameerika Ühendriikides. Võib-olla tasub Eestil panna tähele seda väikest, aga õpetlikku intsidenti? Võib-olla ei tasu ikka joosta veduri ees, vaid natuke mõelda?" rääkis Klimov.

Seni on taolised lepingud kaotanud oma kehtivuse siis, kui kadus üks neile allakirjutanud osapool. Näiteks nii juhtus Ühtse Venemaa ja endise Ukraina presidendi Viktor Janukovõtši Regioonide partei lepinguga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: