Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome sai hävituslennukihankest huvitatud tootjatelt tuhandeid lehekülgi vastuseid

Soome õhuvõe hävituslennukid F/A-18 Hornet.
Soome õhuvõe hävituslennukid F/A-18 Hornet. Autor/allikas: Ville Tuokko/Puolustusvoimat

Soome kaitsevägi andis teisipäeval teada, et nad on saanud erinevate riikide lennukitootjatelt vastused päringutele, mis esitati seoses õhuväe järgmiste hävituslennukite hankega.

Soome otsib oma õhuväe jaoks hävituslennukit, mis hakkaks tulevikus asendama praegu kasutusel olevat F/A-18 Hornetit. Hetkel Soome õhujõudude käsutuses oleva 62 hävitaja F/A-18 Hornet kasutusaeg lõpeb hiljemalt 2030. aastal. Etapiti hakatakse neid kasutuselt maha võtma 2025. aastast, vahendas Yle.

Soome kaitseväe logistikakeskusele saatsid ametlikud vastused järgmised lennukitootjad:

* Prantsuse lennukitootja Dassault Aviation, kes pakub Soomele Rafale-tüüpi hävituslennukit;

* Rootsi Saab, kes pakub hävituslennukit JAS 39 Gripen;

* Londoni peakorteriga BAE Systems, kes pakub Briti, Saksa, Itaalia ja Hispaania koostöös välja arendatud hävituslennukit Eurofighter Typhoon;

* USA Boeing, kes pakub F/A-18 Super Hornetit;

* USA Lockheed Martin, kes pakub hävituslennukit F-35.

Tuhandete lehekülgedel kirja pandud vastuste läbitöötamine kestab kaua ning seega on Soome kaitsevägi kinnitanud, et järgmine kord teavitatakse avalikkust vastuste asjus 2017. aasta aprillis.

Päringute kaudu soovis Soome eelkõige täpsustada seda, milliseid võimalusi lennukitootjad pakuvad Hornetite võimekuse asendamiseks pärast 2030. aastat. Saadud informatsiooni kasutatakse hanketingimuste, eelarve ja lennukitele kehtestatavate nõuete täpsustamiseks. Samuti loodetakse vastuseid analüüsides saada ülevaade ka tulevaste hävituslennukite kasutuskuludest, koolitusvajadustest ja relvastuse edasiarendamise võimalustest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: