Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva süüdistas Ukrainat Trumpi kampaania saboteerimises

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa välisministeerium süüdistas Ukraina valitsust vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi valimiskampaania saboteerimises. Moskva tõstis põhjendustena esile Ukraina ametnike poolt sotsiaalmeedias tehtud avaldused ja väidetavalt Kiievi poolt korraldatud "laimukampaaniad" Trumpi meeskonna liikmete vastu.

Välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova ütles neljapäeval toimunud pressikonverentsil, et Ukraina valitsus kahjustas suvel Trumpi kampaaniat, kui süüdistas Trumpi tollast kampaaniajuhti Paul Manaforti korruptsiooniskandaalis, millega oli ka seotud ekspresident Viktor Janukovitši Regioonide Partei, vahendas Politico.

"Ukraina tegi Trumpi kampaaniameeskonna töö palju raskemaks luues informatsiooni, mille kohaselt Paul Manafort, Trumpi kampaaniajuht, olevat võtnud raha Ukraina oligarhidelt. Kõik te olete kuulnud seda märkimisväärset lugu," rääkis ta ajakirjanikele.

Zahharova hinnangul üritasid Ukraina võimud meeleheitlikult kaitsta oma soodsaid suhteid USA-ga pärast seda, kui nad Trumpi - ja Manafortiga - kampaania ajal karile sõitsid.

"Tundub, et nende selle sponsorsuhte säilitamine on suur väljakutse Kiievi võimudele, kes olid mittetsiviliseeritud ja ebaviisakad presidendiks valitud Donald Trumpi vastu, kui ta oli alles presidendikandidaat," selgitas ta.

"Te tõenäoliselt mäletate, et Ukraina ametiisikud ja diplomaadid välismaal ei piirdunud ainult oma seisukohtade või poliitiliste hinnangute väljendamisega, vaid avalikult solvasid inimest, kelle ameeriklased valisid oma presidendiks. Te ehk mäletate, et nad üritasid hiljem neid avaldusi oma sotsiaalmeedia kontodelt kustutada ning öelda, et nad on eksinud või kiirustanud järeldustega," lisas ta.

Zahharova vihjas muuhulgas ilmselt ühele endisele Ukraina diplomaadile, kelle praeguseks kustutatud juulikuine Twitteri-postitus andis teada, et Trumpi näol on tegu "klouniga" ning et viimane kujutavat USA jaoks suuremat ohtu kui terrorism.

Skandaaliga seotud meediatähelepanu ja kriitika tõttu augustis ametist tagasi astunud Manaforti seosed Ukrainaga on viimasel ajal taas esile kerkinud, sest mõnede allikate sõnul olevat tal endiselt teatav roll Trumpi administratsiooni välispoliitilise meeskonna koostamisel. Samuti jälgib rahvusvaheline üldsus endiselt pingsalt, milliseks kujuneb Trumpi suhe Venemaaga.

Ukraina korruptsioonivastane büroo rääkis Janukovitši "mustast raamatupidamisest" augustis

Ukraina rahvuslik korruptsioonivastane büroo (NABU) teatas augustis, et nende kätte on jõudnud dokumendid, millest tuleb välja, et Manafort on saanud aastatel 2007-2012 Janukovitši Regioonide Parteilt kokku 12,7 miljonit dollarit sularahas.

See, et Manafort töötas Janukovitši nõunikuna ja mängis ilmselt olulist rolli viimase edus valimistel, oli juba varem teada. Suurte summade liikumine sularahas on aga uueks informatsiooniks.

Regioonide Partei nn musta raamatupidamise dokumentide põhjal tuleb välja ka suurem skeem, millega välditi maksude maksmist, ning Manafort pidi lehe hinnangul olema sellisest ulatuslikust korruptsioonist teadlik.

Samas oli New York Timesi kinnitusel hetkel veel ebaselge, kas dokumentides mainitud sularaha jõudis lõpuks Manafortini. Ukraina ametnike sõnul on see aga isegi ebaoluline, pigem omab tähtsust see, kuivõrd teadlik oli Manafort Regioonide Parteis levivast korruptsioonist.

Nii ajalehe kui ka demokraatidest kriitikute sõnul asetasid üha rohkem avalikkuse ette jõudvad detailid uude konteksti ka Trumpi poolt tehtud avaldused, mida paljud on pidanud Venemaa suhtes kahtlaselt sõbralikeks.

Samuti on teada, et Manafort pole mitte ainult Trumpi kampaaniajuht, vaid ka sõber, kes elas Trumpile kuuluvas luksuslikus pilvelõhkujas Manhattanil.

Manafort ise keeldus augustis New York Timesiga suhtlemast, tema advokaat Richard Hibey aga lükkas kõik "poliitiliselt kallutatud" süüdistused tagasi ja rõhutas, et mainitud sularaha pole Manafort saanud.

Manafort tegi hiljem NBC Newsi vahendusel avalduse, kus lükkas samuti süüdistused tagasi.

"Taas kord on New York Times otsustanud teadlikult ignoreerida fakte ja professionaalset ajakirjandust, et oma poliitilist agendat sobilikuks muuta. Nad on otsustanud rünnata mu isikut ja mainet selle asemel, et anda olukorrast aus ülevaade. Väide, et ma võtsin vastu sularaha on põhjendamatu, tobe ja mõttetu," teatas Trumpi tollane kampaaniajuht.

"Minu töö Ukrainas lõppes 2014. aasta parlamendivalimistega. Lisaks, nagu ka artiklis on selgelt öeldud, on iga intervjueeritud valitsusametnik öelnud, et ma ei ole midagi valesti teinud," lisas Manafort.

Trumpi kampaania kõneisik: Manafort pole enam meeskonnaga seotud

Politico uuris eelmisel nädalal, kui kaugele on NABU Regioonide Partei skandaali uurimisega jõudnud ning kas uuritakse ka Manaforti. Seni pole vastust veel tulnud.

Manafort ise aga ütles neljapäeval Politicole, et NABU pole temaga kontakteerunud. "Ma ei saanud kunagi aru, miks ma sihtmärk olen. Ma ei olnud kandidaat. Ma jäin lihtsalt risttulle," väitis ta.

Seda, kas ta täidab mingit rolli ka Trumpi üleminekumeeskonnas, Manafort ei kommenteerinud. Samas on teada, et teda nähti alles eelmisel nädalal New Yorgis Trump Toweris, ning allikad väidavad, et Trump ja Manafort suhtlevad regulaarselt.

Trumpi kõneisik Hope Hicks aga lükkas tagasi väited, justkui mängiks Manafort üleminekumeeskonnas mingit rolli. "Paul Manafort pole mitte kuidagi seotud üleminekumeeskonnaga või valitud presidendi kommunikatsiooniga," rõhutas Hicks.

Zahharova väiteid pole praegu kommenteerinud ei Trumpi meeskonnas ega ka Ukraina ja Venemaa saatkonnad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: