Juncker: Euroopa rahvad kaovad, kui nad ei ole EL-is ühtsed

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa majanduslik ja demograafiline kaal maailmas väheneb ja selle rahvad kaovad ajaga, kui nad ei ole ühtselt Euroopa Liidus koos, ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker reedel.

Juncker ütles, et kümne aasta pärast langeb Euroopa osa maailma majanduses praeguselt 25 protsendilt 15 protsendini. 20 aasta pärast ei oleks tema sõnul enam ükski Euroopa riik G7 liige, vahendas Reuters.

Ta tõdes, et kui alates eelmise sajandi algusest moodustasid eurooplased umbes 20 protsenti inimkonnast, siis praeguse sajandi alguseks on see langenud viie kuni seitsme protsendini ning sajandi lõpuks on see kahanenud nelja protsendini.

"Seega need, kes arvavad, et praegu on tulnud aeg Euroopa tükeldamiseks, meid rahvuslikeks üksusteks jaotamiseks, eksivad. Me ei jää eksisteerima üksikute rahvustena ilma Euroopa Liiduta," ütles Juncker.

Ta viitas üha levivale EL-i vastasele retoorikale üle kogu Euroopa, mis tänavu juunis kulmineerus brittide otsusega lahkuda Euroopa Liidust. Samuti on kasvatanud populaarsust rahvuslikud ja populistlikud liikumised Prantsusmaal, Itaalias, Poolas, Ungaris ja mujal.

Juncker ütles, et migratsioonikriis on hävitanud idee Euroopa Liidust kui blokist, mis tugineb ühistele reeglitele. See tuleneb tema sõnul sellest, et osad valitsused on keeldunud täitmast Komisjoni esitatud pagulaste kvoote.

"See on midagi uut. Esimest korda sõjajärgse Euroopa ajaloos ei täida kõik liikmesriigid ühiselt kokkulepitud reegleid," ütles Juncker. "See on vastuolus põhiprintsiibiga, et Euroopa Liit on reeglitele tuginev süsteem. Enam see seda pole," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: