Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sester tõmbas automaksule pidurit

{{1481531630000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Rahandusminister Sven Sester võttis tagasi ettepaneku, mis nägi ette 2017. aasta juulist autode registreerimisele kehtestatavat riigilõivu. Saamatajääv tulu kaetakse Eesti Energia dividendide arvelt.

Sester ütles ERR-ile, et allkirjastas ettepaneku rahanduskomisjonile võtta autode registreerimislõivu muudatusettepanekud maksupaketist välja ja tulla teemaga tagasi aasta alguses. Tema sõnul on siis eesmärk jõustada muudatused 2018. aasta jaanuarist.

"Viimase nädala jooksul on väga palju erinevaid ettepanekuid tulnud osapooltelt, kes on autode registreerimise ja kindlustamisega seotud. Tuleme aasta alguses teema juurde tagasi. Vaatame üle, mis ikkagi õigustatud on, kas kilovati- või CO2-põhisus," ütles ta.

"Valitsus ei peaks häbenema seda, kui oma tehtud otsuseid üle vaadatakse. See võiks olla uue kultuuri osa. Kui on häid ideid, mis teevad asja paremaks, võtame aja maha ja tuleme tugevamana ja paremana tagasi," lisas ta.

2017. aasta eelarvesse seetõttu tekkiv auk plaanitakse katta Eesti Energia dividenditulust. "Kui see ära jääb, siis tulu tuleb täiendavalt Eesti Energia dividendidest. Meie positsioon maailmaturul on parenenud, siis on võimalik võtta täiendavalt suurusjärgus 7 miljonit eurot, mis automaksu tõttu tuludest ära jääb."

Esialgu plaanis uus võimuliit maksustada alates järgmise aasta juulist esmaregistreerimised. Tasu oleks seega makstud uute sõidukite ja välisriigist toodud autode puhul. Rahandusministeerium jõudis aga järeldusele, et selline süsteem läheks vastuollu euroliidu reeglitega, mis ei luba kasutatud autode turul anda eelist juba riigis arvel olevatele autodele välisriigist toodud autode ees. Seejärel pakkus ministeerium välja, et maksustada tuleks kõik tehingud - nii esmaregistreerimised kui omanikuvahetused.

Võimuerakonnad seda plaani ei toeta. "Euroopa kohtulahendist selgus, et tõesti seda nii teha ei saa ja hakati mõtlema, et iga kord auto omanikuvahetusel see lõiv tuleks. See meile ei sobi. Ja tänaseks päevaks on valitsus selle teema maha võtnud," kommenteeris riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni esimees Kalvi Kõva "Aktuaalsele kaamerale".

ERR-i andmeil on üks kaalutud võimalus kehtestada autolõiv nii, et seda makstaks iga auto pealt üks kord, kui toimub tehing, ükskõik, kas tegu on esmaregistreerimisega või juba arvel oleva vanema auto omanikuvahetusega. Samas on detailid praegu veel üsna lahtised ning pole teada, kas kõik võimuerakonnad sellist lahendust toetaks.

"Kui me mõtleme, et asja inimestele mitte väga keeruliseks teha, siis oleks see, jah, mõistlik läbi riigilõivu. Aga mulle meeldis kõige rohkem see variant, kus otseselt auto ostmisel makstakse see maks ära ja siis on inimesel süda rahul, et need asjad on tehtud," rääkis riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu.

Kõva hinnangul võiks aga kaaluda ka standardset automaksu. "Autode maksustamine ainult läbi aktsiisi ei ole mõistlik. Diisliaktsiisi tõstmine vähendab meie konkurentsivõimet. See mõjub kõigile n-ö rahvusgruppidele. Ja loomulikult, me võime arutada ja mõtelda kaasa standardse automaksu kehtestamiseks," ütles Kõva.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: