Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Allikad: USA tuvastas häkitud infot WikiLeaksile edastanud venelased

{{1483706693000 | amCalendar}}
Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA luure keskagentuur (CIA) on kindlaks teinud Vene ametnikud, kes edastasid Demokraatide Rahvuskomitee (DNC) ja parteijuhtide e-kirjade häkkimisel saadud info WikiLeaksile, selgub allika teatel USA luure värskest raportist.

Anonüümselt rääkinud kõrge ametnik ütles, et CIA ja teiste luureasutuste andmetel oli Venemaa eesmärk esialgu USA valimisprotsessi diskrediteerida, kuid hiljem suunati jõupingutused Donald Trumpi kampaaniale kaasa aitamisele, vahendas Reuters.

Luureraportit esitleti neljapäeval president Barack Obamale ja sellest antakse Trumpile ülevaade reedel. Trump ei ole seni võtnud tõsiselt luurekogukonna väidet, et Venemaa korraldas valimiskampaania ajal küberrünnakuid, et õõnestada tema demokraadist rivaali Hillary Clintoni jalgealust.

"Oktoobriks oli saanud selgeks, et venelased üritavad Trumpi kampaaniat aidata," rääkis kogu raportiga tutvunud ametnik anonüümselt, sest raporti täisversioon on salastatud.

Materjalid jõudsid Vene sõjaväeluure keskasutusest (GRU) Wikileaksini ringiga, et materjali algallikat varjata. Seetõttu saigi WikiLeaksi asutaja Julian Assange sel nädalal Fox Newsile antud intervjuus väita, et Venemaa valitsus ega valitsusasutused ei olnud nende veebilehel avaldatud info allikaks.

Assange ei välistanud aga võimalust, et sai DNC-lt ja Hillary Clintoni abilt John Podestalt varastatud e-kirjad kolmanda osapoole käest.

Trump ei mõistnud, kuidas luurebriifingu detailid meediasse lekkisid

Donald Trump küsis neljapäeval, millised on NBC Newsi motiiviid luurebriifingu üksikasjade avaldamisel.

"Kuidas sai NBC eksklusiivselt heita pilgu ülisalajasse raportisse, mida Obamale esitleti," kirjutas ta Twitteris. "Kes neile selle raporti andis ja miks? Poliitika!"

Hilisemates säutsudes võttis Trump sihikule teate, et Demokraatide Rahvuskomitee keeldus lubamast FBI-l oma servereid uurida, et häkkimisest paremat ülevaadet saada.

"Demokraatide Rahvuskomitee ei lubanud FBI-l uurida ega näha oma arvuteid pärast seda, kui Venemaa sinna väidetavalt sisse häkkis," avaldas tulevane president Twitteris imestust. "Seega kuidas ja miks on nad häkkimises nii kindlad, kui nad pole isegi kunagi taotlenud oma serverite uurimist? Mis toimub?"

USA tabas kõrged Vene ametnikud Trumpi võitu tähistamas

USA allikate andmetel tähistasid Venemaa valitsuse kõrged ametnikud Donald Trumpi võitu Hillary Clintoni üle kui geopoliitilist võitu Moskva jaoks, kirjutas Washington Post.

Allikate sõnul jälgis USA luure pärast valimisi suhtlust, kus Venemaa ametnikud üksteist Ühendriikide valimistulemuse pärast õnnitlesid.

Nende ametnike seas oli ka neid, kes USA hinnangul olid kursis Venemaa küberkampaaniaga, mille eesmärk oli valimistulemusi mõjutada. See on kooskõlas USA luure järeldusega, et Moskva eesmärk oli vähemalt osaliselt Donald Trumpi võimule aitamine.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: