Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump nimetas Dan Coatsi USA luurejuhiks

Donald Trump nimetas luurejuhiks Dan Coatsi.
Donald Trump nimetas luurejuhiks Dan Coatsi. Autor/allikas: Lucas Jackson/Reuters/Scanpix

USA presidendiks valitud Donald Trump teatas laupäeval ametlikult endise Indiana senaator Dan Coatsi nimetamisest riigi luurejuhiks (Director of National Intelligence - DNI).

Tagasihoidlike maneeridega Coats, kes on teeninud Saksamaal suursaadikuna, aga kuulunud ka senati luurekomiteesse, hakkab koordineerima 16 luure- ja julgeolekuagentuuri tööd.

"Dan on selgelt näidanud sel teemal üles sügavat asjatundlikkust ja head otsustusvõimet, mida on vaja meie luurekogukonna juhtimiseks," on öeldud Trumpi avalduses.

"Kui ta riikliku luure direktoriks (DNI) kinnitatakse, saab temast kindlakäeline juht, keda võib austada kogu luurekogukond," märkis Trump, kelle sõnul kavatseb tema administratsioon olla valvel kõigi suhtes, kes Ühendriike kahjustada püüavad.

73-aastase Coatsi valimine sellele ametikohale võib leevendada Trumpi vastaste kriitikat.

Coats oli senaator aastail 1989 kuni 1999 ning seejärel alates 2011. aastast kuni ametiaja lõpuni teisipäeval. Ta oli üks kuuest USA seadusandjast ja kolmest Valge Maja abist, kelle Moskva 2014. aastal kandis oma musta nimekirja vastumeetmena Krimmi hõivamise eest kehtestatud USA sanktsioonidele.

Endine senaator, kes on kutsunud üles karmidele sanktsioonidele Venemaa vastu, nimetas Moskva sammu endale auks.

Ta oli Ühendriikide suursaadik Saksamaal aastatel 2001-2005 George W. Bush administratsiooni ajal.

Coatsi nimetamise peab veel kinnitama senat.

2001. aasta 11. septembri rünnakute järel loodud DNI peab koordineerima erinevate agentuuride, sealhulgas sisejulgeolekuministeeriumi, Luure Keskagentuuri (CIA), Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI), Riikliku Julgeolekuagentuuri (NSA) ja teiste tööd, aga olema ka presidendi tähtsaim nõunik nende töö osas.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: