Trump vahetab välja USA luurejuhi

{{1564365900000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

USA luurekoordinaator Dan Coats lahkub ametist 15. augustil, teatas pühapäeval president Donald Trump. Trump teatas, et kavatseb uueks riikliku kuure direktoriks (DNI) nimetada Texase kongresmeni John Ratcliffe'i.

President tänas Coatsi "tema suurepärase teenistuse eest riigi hüvanguks".

Trump on korduvalt tülitsenud Ühendriikide luurejuhtide, teiste seas Coatsiga, terves reas küsimustes, alates Venemaa sekkumisest 2016. aasta valimistesse kuni Põhja-Korea tuumarelvavabaks muutmise ja Iraanini.

76-aastase Coatsi lahkumisest on sahistatud juba pikka aega. Endine vabariiklasest senaator Indianast asus luurejuhi ametisse 2017. aastal.

Coatsi ülesanne USA luureteenistuste koordinaatorina ei olnud Trumpi administratsioonis lihtne, sest president seadis pidevalt kahtluse alla niinimetatud luurekogukonna vaateid. Näiteks hoiatas Coats avalikkust korduvalt Venemaa sekkumise eest valimistesse.

Eri meelt oldi teisteski asjades, muu hulgas Põhja-Korea osas. Trump ütles end uskuvat, et Põhja-Korea liider Kim Jong-un loobub lõpuks tuumarelvadest, Coatsi sõnul aga oli luurekogukond seisukohal, et Kim ei tee seda kunagi.

Trumpi administratsioonist on lahkunud terve rida kõrgeid ametnikke, teiste seas kaitseminister Jim Mattis, sisejulgeolekuminister Kirstjen Nielsen, kantseleiülem John Kelly ja välisminister Rex Tillerson.

Esindajatekoja liige Ratcliffe on kongressis silma paistnud president Trumpi aktiivse toetajana ning eriti on ta tähelepanu pälvinud kuulamistel, kus on olnud arutlusel nn Venemaa-juurdluse teemad. Näiteks esitas ta hiljuti toimunud kuulamisel kriitilisi küsimusi eriprokurör Robert Muellerile, vahendasid Axios ja Vox.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: