Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Austria kantsler soovib Brüsselilt luba tööturul oma kodanikke eelistada

Austria kantsler Christian Kern Welsi linnas kõnet pidamas.
Austria kantsler Christian Kern Welsi linnas kõnet pidamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Austria soovib saada Euroopa Liidult loa eelistada töötajate palkamisel oma riigi kodanikke teiste EL-i liikmesriikide kodanikele.

Idee on osa sotsiaaldemokraadist liidukantsleri Christian Kerni poolt äsja esitletud kümne aasta tööplaanist, mille eesmärgiks on tööhõive ja majanduse turgutamine, vahendasid Yle, BBC ja Reuters.

Eriti soovib Austria liidukantsler sekkuda Ida-Euroopast pärit tööjõu kasutamisse. Kerni arvates peaksid välismaist tööjõudu kasutavad ettevõtted maksma igal juhul täies mahus kõiki makse ning ta lubas teema tõstatada ka Euroopa Liidu tasandil.

"Me oleme olukorras, kus idapoolse Euroopa riigid ekspordivad oma töötuse meile," märkis Kern.

Täpsemalt soovib liidukantsler, et Austria tööandjatel oleks võimalik palgata ennekõike oma riigi kodanikke, kuid muid sobivaid kandidaate ei ole.

Lisaks avaldas Kern lootust, et Austriasse õnnestub 10 aasta jooksul luua 200 000 uut töökohta. Üheks töökohtade loomise meetodiks võiks tema arvates olla suuremad avalikud sektori investeeringud Austria start-up ettevõtetesse.

Samas ei selgitanud liidukantsler täpsemalt, kuidas neid töökohti praktikas ikkagi luua õnnestub ega ka seda, kuidas vältida tema oma kodanike eelistamise idee vastuolu Euroopa Liidu põhimõtteliste reeglitega, mille kohaselt ei tohi teiste EL-i liikmesriikide kodanikke palkamisel diskrimineerida. Lubadus, et olukorras, kus ühele kohale kandideerivad kaks võrdset kandidaati, hakatakse sisuliselt eelistama oma riigi kodanikku, oleks aga seniste nõuete selge rikkumine.

Sotsiaaldemokraat Kern esitles oma tööturuplaani Welsi linnas, mis on üks paremäärmuslikuks peetud Austria Vabaduspartei (FPÖ) kantse. Kerni sõnavõttu peavad analüütikud osaks tema erakonna SPÖ katsest riigi töölisklass FPÖ käest tagasi sotsiaaldemokraatide valijaskonda tuua.

"Teie, kes meisse enam ei usu. Teie, kes te olete meis pettunud. Teie, kes te olete võib-olla vihased. Ma kuulen teie sõnumit ja mõistan teie pettumist. Tänasest päevast muudame me suunda," rääkis Kern oma kõnes.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: