Oulu kohus mõistis Põlissoomlaste poliitiku vaenuõhutamises süüdi

{{1484557140000 | amCalendar}}
Põlissoomlaste poliitik Sebastian Tynkkynen 11. jaanuaril Oulu kohtusaalis.
Põlissoomlaste poliitik Sebastian Tynkkynen 11. jaanuaril Oulu kohtusaalis. Autor/allikas: Tiina-Leena Kurki/Yle

Oulu esimese astme kohus mõistis esmaspäeval vaenuõhutamises süüdi Põlissoomlaste poliitiku Sebastian Tynkkyneni ning karistas teda rahatrahviga.

Karistuseks määras kohus Põlissoomlaste noortekogu endisele juhile 50 päevamäära, mis tähendab, et trahvi tuleb maksta umbes 300 eurot, vahendasid Yle ja Helsingin Sanomat.

Lisaks peab Tynkkynen juhtumi aluseks olnud kirjutised avalikkusest eemaldama ja kustutama.

Kohus märkis oma otsuses, et Tynkkynenil olid kõik võimalused esitada oma seisukohti ilma vaenu õhutavaid ja solvavaid üldistusi tegemata.

Põlissoomlaste noortekogu kunagist juhti süüdistati ässitamises rahvusrühma vastu ning usurahu rikkumises. Prokuratuur nõudis poliitiku karistamist rahatrahviga

Eelmise nädala kolmapäeval alanud kohtuprotsess oli süüdistatava enda soovil erandkorras täielikult avalik. Ka kohus leiab, et tegu on avalikkuses palju tähelepanu ja diskussiooni pälvinud juhtumiga.

Kolmapäevasel kohtuistungil pidas Tynkkynen emotsionaalse kõne, milles väitis, et kõiki immigratsiooni või islami suhtes kriitilisi avaldusi ei saa pidada vihakõneks.

"Ma ei usu endiselt, et mina olen seda teinud. Kuidas muidu oleks üldse võimalik islami kohta midagi kirjutada," sõnas ta.

Sõnavõtt oli niivõrd emotsionaalne, et kohtunik pidi vahepeal poliitikult küsima, kas ta suudab oma kõne lõpetada või soovib pausi pidada. Tynkkynen vastas, et ta suudab kõne lõpuni pidada, kuigi tunnistas, et tal on oma emotsioone raske talitseda. Samuti ütles Tynkkynen, et tema suhtes viiakse läbi poliitilist vaenamist.

Prokurör Juha Karikoski lausus oma sõnavõtus, et süüdistuses mainitud kirjutiste eesmärgil pole tähtsust, kui nende sisu vastab kuriteo tunnustele. Samuti avaldas prokurör veendumust, et Tynkkynen on olnud ka ise teadlik oma kirjutistes sisalduvatest kuriteotunnustest.


Süüdistus puudutab möödunud suvel Tynkkyneni poolt oma Facebooki kontol tehtud postitusi, milles ta prokuratuuri hinnangul solvas ja ässitas moslemitest elanikkonna vastu ja tegi seda nende usu alusel.

Näiteks kirjutas poliitik, et "islam tuleb Soomest välja juurida" ja et "mida vähem on meil moslemeid, seda turvalisem on. Nüüd on vaja ainult tagasisaatmisautomaat täistuuridel tööle panna ja saamegi islamist lahti".

Tynkkynen on varemgi teravate sotsiaalmeedia postitustega tähelepanu äratanud.

Samuti on ta korduvalt kritiseerinud oma erakonna juhatust tema hinnangul liiga vaoshoitud poliitiliste seisukohtade eest. Viimasel ajal on Tynkkynen aga silma paistnud nõudmisega korraldada Soomes Euroopa Liidust lahkumise teemal referendum ning ta asus selle nimel ka kodanikualgatuse korras allkirju koguma.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: