Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria rahukõneluste osapooled kohtusid silmast-silma

{{1487869640000 | amCalendar}}
Foto: Pierre Albouy/Reuters/Scanpix

Kümnekuuse vaheaja järel algasid Genfis ÜRO vahendatud Süüria rahukõnelused. Osapoolte esindajad kohtusid esimest korda kolme aasta jooksul silmast-silma.

ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura avas neljapäeval uue poliitiliste kõneluste vooru, et püüda jõuda kuus aastat kestnud konflikti lõpetamiseni, vahendas Reuters.

"Ma palun teil teha koostööd. Ma tean, et selle kohutava konflikti lõpetamine ning vundamendi rajamine riigile, mis on rahus, suveräänne ja ühtne, ei ole lihtne," rääkis de Mistura delegaatidele, kes istusid üksteisega vastakuti.

ÜRO Euroopa peakorteri saalis toimunud tseremoonial seisid Staffan de Mistura kõrval kahe vaenupoole delegatsioonid.

Erisaadik pöördus regionaalsete ja globaalsete võimude, nagu Venemaa ja USA poole ning rääkis "võimaluste akna avamisest", eesmärgiga selgitada välja, kas on võimalik leida "teed edasi".

"See on ... meie pühalik vastutus ..., ajalooline vastutus mitte jätta Süüria edasised põlvkonnad aastatepikkusesse kibedasse ja verisesse konflikti."

"Kogu Süüria rahvas tahab selle konflikti lõppu ja te kõik teate seda," lausus de Mistura, pöördudes vaenupoolte suunda. "Nad kõik ootavad leevendust oma kannatustele ning unistavad uuest teest, mis viiks välja sellest õudusunenäost tõelise ja väärika normaalse tulevikuni."

"Seisame silmitsi vaevalise ülesandega. See ei saa olema lihtne," jätkas de Mistura. Kõik osapooled teavad, "mis juhtub siis, kui me taas ebaõnnestume - rohkem surma, rohkem kannatusi", lisas ta.

Pärast oma avapöördumist surus de Mistura mõlema poole esindajate kätt ning nad lahkusid, et pidada edasisi kõnelusi.

Pole selge, kas osapooled ka otsesteks kõnelusteks kohtuvad.

Neljapäeval alanud kõnelused on esimesed ÜRO egiidi all toimuvad kõnelused viimase kümne kuu jooksul. De Mistura on olnud Süüria erisaadik pea kolm aastat, kuid nüüd oli esimene kord, mil vaenupooled seisid ÜRO vahendatud kõnelustel silmast silma.

Neljapäeva alanud Genfi rahukõneluste voor on järjekorras neljas.

De Mistura kohtus kõneluste ametliku alguse eel neljapäeval eraldi nii valitsuse kui ka mässuliste delegatsiooniga.

Saadik ütles tseremoonial, et viimastel tundidel saavutati edusamme ühtse Süüria opositsiooni delegatsiooni loomises.

Genfi kõnelustele eelnes Venemaa, Türgi ja Iraani eestvedamisel toimunud Astana protsess, kus vaenupooled leppisid kokku relvarahus.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/AP-AFP-Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: