Süüria rahukõnelused Kasahstanis luhtusid mässuliste boikoti tõttu
Kasahstanis peetud Venemaa vahendatud Süüria rahukõnelused nurjusid teisipäeval, kui Türgi toetatud mässulised boikottisid kõneluste kolmandat vooru. Kremli sõnul valitsevad protsessis rahvusvahelised erimeelsused.
Venemaa, kes on Süüria presidendi Bashar al-Assadi tugevaim liitlane, teatas, et põhjused, miks mässulised otsustasid kõnelustelt kõrvale jääda, ei ole veenvad ning nende otsus tuli üllatusena, vahendas Reuters.
Süüria valitsuse saadik nimetas mässulisi Türgi vahendajateks. Tema sõnul on Ankara murdnud Astana protsessiga seoses antud lubadusi.
Mässulised selgitasid, et ei osale teisipäevaks ja kolmapäevaks määratud kõnelustel, sest nende sõnul ei taha Venemaa lõpetada õhurünnakuid mässuliste aladele. Samuti ei ole Venemaa suutnud nende sõnul panna Süüria armeed ja Iraani toetusega võitlejaid täitma relvarahu.
Detsembris sai Süüria valitsus Venemaa õhurünnakute toel tagasi kontrolli Aleppo idaosa üle. Tegemist on Assadi suurima võiduga aastaid kestnud kodusõjas.
Venemaa diplomaatilistele püüdlustele on tähtis ka koostöö Türgiga, kes toetab Põhja-Süürias võitlevaid mässuliste rühmitusi. Kahe eelmise Astana kõneluste vooruga püüti tugevdada relvarahu, mis näitavad Venemaa-Türgi sidemete paranemist.
Astana kõnelustel osalevad mässulised, kes võitlevad Vaba Süüria Armee nime all. Mässuliste pressiesindaja süüdistas esmaspäeval Venemaad kuritegudes Süüria tsiviilelanike vastu ja Süüria režiimi kuritegude toetamises.
Nii relvastatud opositsioonirühmitusi kui ka Assadi poliitilisi vastaseid ühendava Kõrge Läbirääkimiste Komitee pressiesindaja Salem al-Muslat ütles al-Hadathile antud intervjuus, et mässulised võivad Astanasse naasta, kuigi praegune otsus on sellest veel kaugel.
"Nad ootavad vastust Venemaalt, kuid siiani ei ole midagi toimunud," ütles ta.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov kinnitas, et Vene kaitseministeerium on kõnelusi boikottinud mässulistega ühenduses, teatas Interfax. Lavrovi sõnul tegeleb Venemaa tekkinud olukorraga.
Kremli pressiesindaja nimetas olukorda väga keeruliseks. "Mõnikord on need kõnelused väga keerulised, kuna erinevate riikide lähenemised on oluliselt erinevad," ütles Dmitri Peskov konverentskõne ajal.
Venemaa delegatsiooni juht Astanas Aleksandr Lavrentjev ütles ajakirjanikele, et opositsiooni puudumine on kurb, kuid tema sõnul on veel palju asju arutada ja otsuseid teha.
Kõnelusi Süüria rahu nimel peetakse ka Genfis. Neid juhib ÜRO. Genfi kõnelused katkesid ilma edusamme saavutamata nähtavasti ületamatute erimeelsuste tõttu seoses Assadi tulevikuga.
Toimetaja: Merili Nael