Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sotsiaaltoetuste infosüsteemi äpardumine tõi üle miljoni lisakulusid

Ain Aaviksoo.
Ain Aaviksoo. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kuna IT-firma Tieto ei saanud töövõimereformi alguseks valmis uut pensionide ja sotsiaaltoetuste maksmise infosüsteemi, pidi riik asendussüsteemi tellimise tõttu kandma lisakulu 1,2 miljonit eurot. Tietolt nõuti selle hüvitamiseks tagasi ainult 180 000 eurot, kirjutab Eesti Päevaleht.

Sotsiaalkindlustusameti (SKA) uue IT-süsteemi SKAIS 2 loomisega alustasid riigihankega kaks arendajat: Tieto ja Icefire, kellest teine loobus tööst vaheetapis, sest etteantud ajagraafik käis üle jõu. Tieto jätkas tööd üksinda ja teatas mullu sügisel teatas, et nemadki on ajahädas ega jõua kuidagi valmis tänavu jaanuariks, kui pidi algama töövõimereform.

Kuna SKAIS 2, mille kaudu info abivajajate kohta pidi liikuma SKA-st töötukassa infosüsteemi TETRIS, ei toiminud, tuli luua ajutine IT-lahendus, mis läks maksma 1,2 miljonit eurot. Tietolt ei nõutud kogu lisakulu hüvitamist, vaid sooviti saada ainult 180 000 eurot, kirjutab ajaleht.

"SKAIS 2 arenduste ajal sai SKA seadusandjalt uusi ülesandeid. Näiteks töövõimereform, elatisabifond, üksi elava pensionäri toetus, mida samuti uus infosüsteem peab toetama,” ütles ajalehele sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. "Mulle teadaolevalt on viivitusest tulnud osa kulusid, suures osas sisaldab see aga uusi seadusest tulenevaid kohustusi, mida ei osatud SKAIS 2 planeerimisel ette näha."

Kuidas on saadud selline summa – 180 000 eurot?

"Tieto hüvitatud summa kujunes läbirääkimistel, kus võeti arvesse nii muudatusi seadusandluses kui ka arendaja ja tellija mõlema rolli,” selgitas ajalehele sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo. "Nii Tieto töö teostajana kui ka riik tellijana tõdesid mullu sügisel, et alahindasid SKAIS 2 projekti kavandades selle keerukust ja mahtu.”

SKAIS2 valmimine on edasi lükkunud 2018. aasta juulisse.

Kokku on Tietoga sõlmitud raamlepingu maht 7,7 miljonit eurot, mis on kasvanud algse 7,2 miljoni euro tasemelt seoses uute seadustemuudatuste tõttu toimunud projekti ulatuse laienemisega.

SKAIS2 on sotsiaalkindlustusameti uus infosüsteem, mille abil on plaanis moderniseerida ameti IT-süsteeme, välja töötada kasutajamugavad teenused inimestele ning tõhustada organisatsiooni töökorraldust. Esmakordselt luuakse ametile ka iseteeninduskeskkond, mis lihtsustab oluliselt näiteks perehüvitiste taotlemist.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: