Konverents: Süüriat saab taastada vaid Assadi lahkudes

Foto: AFP/Scanpix

Süüria tulevikukonverentsil Brüsselis lubasid 70 riigi ja rahvusvahelise organisatsiooni esindajad miljardeid eurosid humanitaarabiks. Kohtumisel, mida varjutas eilne keemiarünnak, rõhutati, et Süüria ülesehitustöö saab alata alles siis, kui võimult lahkub Bashar al-Assad.

Järjekorras viies Süüria doonorite konverents algas minutilise leinaseisakuga hukkunute mälestuseks. 70 riigi ja organisatsiooni esindajad lubasid panustada veel miljardeid eurosid humanitaarabiks. Kuigi sadade tuhandete nälgivate süürlaste abistamine on kahtlemata üllas ja vajalik, on raske mööda vaadata Läänemaailma jõuetusest enam kui 400 000 inimese elu nõudnud sõda Süürias lõpetada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Need, kes võiksid verevalamise peatada, ei võtnud tänast konverentsi kuigi tõsiselt. Näiteks Moskva saatis Brüsselisse välisministri asemel saadiku. Saalis viibinute sõnul ei maininud Kremli esindaja kordagi eile toimunud keemiarünnakut Süürias, küll aga nahutas rahvusvahelist kogukonda silmakirjalikkuse eest, kuna lääs ei hindavat Venemaa rolli Süürias.

"Keegi ei võida seda sõda. Kõik kaotavad ja see seab meid kõiki ohtu," sõnas ÜRO peasekretär Antonio Guterres.

Suurbritannia välisminister Boris Johnson lisas, et samal ajal kui me siin Brüsselis istutakse, takistab Süüria valitsus endiselt ÜRO-l miljonitele süürlastele abi kohale toimetamist.

"Peaksime koos selgelt väljendama oma põlgust Süüria valitsuse taktika üle, mis sunnib valima nälgimise ja alistumise vahel," ütles Johnson.

Liibanoni peaminister Saad al-Hariri sõnul vajab riik hädasti suuremat rahalist abi. "Praegune olukord Liibanonis on tiksuv ajapomm. 90 protsenti Liibanoni noortest tunnevad end Süüria põgenike tõttu ohustatuna. Pinged kogukondade vahel on jõudmas ohtliku tasemeni," lausus ta.

Välisminister Sven Mikser ütles, et Euroopas peetakse Assadit vastutavaks sõjakuritegude eest. "Kindlasti ei ole võimalik näha osana Süüria tulevasest võimust inimesi kes selliste tegude eest vastutust kannavad," ütles Mikser.

"See võib olla pikk ja frustreeriv protsess aga kindlasti ei ole meil kellelgi õigust käsi rippu lasta ja öelda, et ei tule sellest midagi," ütles Mikser veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: