Venemaa väitel ründasid Süüria lennukid "terroristide keemialadu"

{{1491372600000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Süüria valitsusvägede lennukid ründasid Khan Sheikhuni linna lähedal "terroristide ladu", kus oli ka toksilisi aineid, väitis Moskva kolmapäeval. Lääneriigid ja Süüria mässulised on aga veendunud, et tegu oli Bashar al-Assadi režiimi poolt sooritatud mürkgaasirünnakuga.

"Vene lennujuhtimiskeskuse andmetel ründasid Süüria õhujõud Khan Sheikhuni lähedal suurt terroristide ladu," ütles Vene kaitseministeerium avalduses, lisades, et laos oli ka "toksilisi aineid".

Süüria loodeosas Khan Sheikhunis sai teisipäeva hommikul sõjalennukite arvatavas keemiarünnakus surma suur hulk inimesi, nende seas üle kümne lapse. Kannatanuid oli 160.

Süüria sõjavägi on kategooriliselt eitanud rünnakut opositsiooni kontrolli all olevale linnale.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas hiljem, et Venemaa toetab Süürias ka edaspidi president Bashar al-Assadi režiimivägesid.

"Venemaa ja selle relvajõud jätkavad operatsiooni Süüria relvajõudude terroritõrje operatsiooni toetamiseks, mille eesmärk on riigi vabastamine," ütles Peskov.

Opositsioon: Moskva valetab, mässuliste rühmitused ei suudaks selliseid kemikaale toota

Süüria opositsioonirühmituse Vaba Idlibi Armee esindaja Hasan Haj Ali lükkas Reutersile antud intervjuus Venemaa väited tagasi ning süüdistas Moskvat valetamises.

Komandöri sõnul ei olnud mässuliste sõjalised positsioonid Süüria valitsusvägede teisipäevase rünnaku sihtmärkideks.

"Kõik nägid seda lennukit, kui ta gaasipomme heitis," rõhutas ta.

"Samuti, kõik piirkonna tsiviilisikud teavad, et seal ei ole sõjalisi positsioone ega ka relvade valmistamist. Opositsiooni erinevad rühmitused ei ole võimelised selliseid kemikaale tootma," lisas mässuliste esindaja.

WHO: ohvrite sümptomid viitavad närvigaasile

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ekspertide kinnitusel viitavad ohvrite sümptomid närvigaasi kasutamisele.

"Ohvritel ei olnud väliseid vigastusi, kuid neil tekkisid kiiresti keemiarünnaku puhul iseloomulikud ägedad hingamisteede häired, mis olidki surma peamiseks põhjuseks," märkis WHO. "Mõnede juhtumite puhul on lisatunnused, mis viitavad fosfororgaanilistele ühenditele - keemilistele ainetele, mille hulgas on ka närvimürgid."

USA on teatanud, et Süüria valitsusvägede poolt alla visatud pommid sisaldasid sariini.

Ekspertide hinnangut toetavad ka Türgisse ravile jõudnud inimeste ütlused.

Briti keemirelvade ekspert, kolonel Hamish de Bretton-Gordon ütles BBC-ile antud intervjuus, et Moskva poolt välja käidud selgitus on "väga fantaasiarikas".

Sõjaväelase sõnul ei saa närvigaas nagu sariin Venemaa selgitustes välja pakutud viisil levida ehk õhurünnak võimaliku tootmistehase pihta poleks saanud niisugust närvigaasi levikut tekitada.

Ohvrite arv on tõusnud 72 inimeseni

Süüria arvatava keemiarünnaku ohvrite arv on tõusnud 72-ni, hukkunute seas on 20 last, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus kolmapäeval.

"Hukkunute seas on ka 17 naist ja ohvrite arv võib veelgi tõusta, sest inimesi on jäänud kadunuks," ütles vaatluskeskus.

London: kõik viitab Assadi seotusele keemiarünnakuga

Kõik viitab Süüria presidendi Bashar al-Assadi seotusele arvatava keemiarünnakuga, mis nõudis Khan Sheikhuni linnas rohkem kui 70 inimese elu, ütles Briti välisminister Boris Johnson kolmapäeval.

"Kõik tõendid, mida ma olen näinud, viitavad, et see oli Assadi režiim, kes kasutas ebaseaduslikke relvi oma enda rahva vastu," ütles Johnson, saabudes Brüsselisse Süüria abikonverentsile.

Tusk: Assadi režiim vastutab arvatava keemiarünnaku eest

Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiim on peamine vastutaja arvatava keemiarünnaku eest, mis nõudis üle 70 inimese elu, ütles Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk kolmapäeval.

"Süüria režiimil on peamine vastutus nende metsikuste eest," ütles Tusk ja lisas: "Kõik need, kes toetavad seda režiimi, jagavad moraalset ja poliitilist vastutust."

Liibanoni peaminister: rahvusvaheline üldsus lubab sõjakuritegusid

Keegi ei tohiks olla üllatunud ohvriterohkest keemiarünnakust Süürias, sest rahvusvaheline üldsus lubab sellistel vahejuhtumitel toimuda, kritiseeris kolmapäeval Liibanoni peaminister Saad Hariri.

"Maailm ei tohiks olla šokeeritud, sest ta laseb sellisel režiimil teha, mida see teeb. Meid peaks šokeerima see, et lapsi sureb üha rohkem ning et terve maailm vaatab seda samal ajal pealt," ütles Hariri.

Peaminister kõneles Brüsselis toimuval Süüria doonorkonverentsil.

"Kõik tulevad Brüsselisse avaldust tegema ning režiim tegi oma avalduse Süürias," ütles Hariri.

Hariri kõneles ka 1,5 miljonist Süüria põgenikust, kes viibivad praegu Liibanonis.

Viimastel andmetel sai teisipäeva hommikul aset leidnud arvatavas keemiarünnakus surma vähemalt 72 inimest, nende seas 20 last ja 17 naist.

ÜRO resolutsioonikavandis nõutakse keemiarünnaku põhjalikku uurimist

Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA esitasid teisipäeval ÜRO Julgeolekunõukogule resolutsioonikavandi, milles mõistetakse hukka Süürias aset leidnud keemiarünnak ja nõutakse selle põhjalikku uurimist.

Uudisteagentuuri AFP kätte sattunud tekstis kutsutakse Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) üles edastama võimalikult kiiresti kogu informatsioon, mis neil on olemas tsiviilisikute elu nõudnud rünnaku kohta.

ÜRO Julgeolekunõukogu pidas kolmapäeval erakorralise istungi, et arutada keemiarünnakut Süürias. Istungi kutsusid kokku Suurbritannia ja Prantsusmaa.

USA nõudis teisipäeval Venemaalt ja Iraanilt, et need ohjeldaksid oma liitlast Süüria presidenti Bashar al-Assadi ja peataksid viivitamatult keemiarünnakud. Ühtlasi nõuti Assadi vastutuselevõtmist keemiarelvade kasutamise eest.

"Teated, mille põhjal see oli keemiarelvarünnak, on äärmiselt murettekitavad. Komisjon uurib rünnaku asjaolusid, seal hulgas väidetavat keemiarelvade kasutamist," ütlesid Süüria kodusõja potentsiaalseid sõjakuritegusid uurivad ÜRO eksperdid avalduses. 

Venemaa: resolutsioon on vastuvõetamatu

Venemaa ütles kolmapäeval, et USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa esitatud resolutsioon Süüria arvatava keemiarünnaku kohta on "vastuvõetamatu".

"Esitatud tekst on absoluutselt vastuvõetamatu," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ja nimetas seda "Süüria-vastaseks".

See "otsustab uurimise tulemused ette ära ja nimetab kohe süüdlase", sõnas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: