Süürias hukkus mürkgaasirünnakus ligi 60 inimest

{{1491295920000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Süüria loodeosas mässuliste alal sai teisipäeva hommikul sõjalennukite arvatavas keemiarünnakus surma 58 inimest, sealhulgas mitu last, opositsioon süüdistab valitsusvägesid ja nõuab ÜRO uurimist.

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmeil hukkusid inimesed Idlibi provintsi Khan Sheikhuni linnas mürkgaasist tingitud lämbumise tõttu. Lisaks oli veel kümnetel inimestel hingamishäireid ja muid sümptomeid.

Pommitati ka haiglat, kus arstid kannatanutele abi andsid, ütles AFP korrespondent. Tabamuse sai hoone sissepääs, kustkaudu keemarünnakus kannatanuid haiglasse vastu võeti.

Vaatluskeskuse andmetel tehti rünnak teisipäeva varahommikul Khan Sheikhuni elurajoonile. Seda pommitanud lennuk kasutas "mürkgaasi", ütles keskus.

Ohvrite hulgas on 11 last, kannatanuid on vähemalt 160. Paljud inimesed surid pärast haiglasse saabumist.

Suurbritannias baseeruv vabaühendus ei osanud siiski öelda, mis ainega tegemist oli. Lisaks ei ole selge, kas õhurünnakus osalesid Süüria valitsuse või selle liitlase Venemaa lennukid.

Khan Sheikhuni linn asub Idlibi provintsis, mida nii režiimiväed kui Vene sõjalennukid regulaarselt ründavad. Piirkonda on tabanud aga ka äärmusrühmitusega ISIS võitleva USA juhitava koalitsiooni rünnakud.

Süüria juhtiv opositsioonirühmitus Rahvuskoalitsioon süüdistas Khan Sheikhuni rünnakus "kurjategija Bashari režiimi" ja kutsus ÜRO Julgeolekunõukogu kriisiistungit kokku kutsume, et "käivitada otsekohe uurimine ja rakendada vajalikud meetmed tagamaks, et ametnikud, kuritegude toimepanijad ja toetajad vastutusele võetaks".

"Kui seda ei tehta, võtame seda sõnumina, et režiimi saab oma tegudele õnnistuse."

Väidetav mürkgaasirünnak leidis aset päeval, mil Euroopa Liit ja ÜRO võõrustavad Brüsselis Süüria tulevikku puudutavat konverentsi.

Süürias tabasid raketid arvatava keemiarünnaku ohvreid ravinud haiglat

Süüria loodeosas tabas teisipäeval kaks õhurünnakut haiglat, kuhu oli toodud varasema arvatava keemiarünnaku ohvrid, teatas AFP. 

Rünnakud tekitasid purustusi haiglale Khan Sheikhunis, kus arstid olid hakanud andma abi 58 inimese elu nõudnud mürkgaasirünnakus kannatanutele.

Sõjalennukid andsid esmalt õhulöögi haigla lähedusse, siis oli kuulda neid tagasi pöördumas ja kaks korda haiglat ründamas, rääkis AFP korrespondent.

Tabamuse sai ka kõrvalmaja, kus asub päästeorganisatsiooni Valged Kiivrid keskus. Valgete Kiivrite liige Khaled al-Khatib ütles Twitteris, et keskus sai viis tabamust.

Haiglast põgenes kümme arsti, kes gaasirünnakus kannatanutele abi andis.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus kinnitas sõjalennukite rünnakut haigla lähedusse, kuid ei osanud öelda, kas keegi sai surma või vigastada.

ÜRO uurib väidetavat keemiarünnakut

ÜRO sõjakuritegude uurijad teatasid, et püüavad välja selgitada väidetava keemiarünnaku asjaolud. Samuti uurivad nad teateid sellele järgnenud rünnakust meditsiiniasutusele, kus vigastatuid raviti.

Rünnaku hukka mõistnud teates ütles ÜRO uurimiskomisjon, et keemiarelvade kasutamine, samuti raviasutuste tahtlik ründamine on sõjakuritegu ja tõsine inimõiguste rikkumine.

"Äärmiselt vajalik on selliste rünnakute korraldajad tuvastada ja vastutusele võtta," ütles komisjon.

ÜRO on süüdistanud Süüria režiimi keemiarelva kasutamises korduvalt.

ÜRO JN arutab kolmapäeval Süüria keemiarünnakut

ÜRO Julgeolekunõukogu peab kolmapäeval erakorralise istungi, et arutada keemiarünnakut Süürias, mis nõudis vähemalt 58 inimese elu, ütles USA suursaadik.

Istungi kutsusid kokku Suurbritannia ja Prantsusmaa, kui tulid teated teisipäevahommikusest rünnakust Idlibi provintsis mässuliste alal.

Erdogan: arvatav keemiarünnak Loode-Süürias ohustab Astana protsessi

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles teisipäeval oma Vene ametivennale Vladimir Putinile telefonitsi, et Loode-Süürias toimunud arvatav keemiarünnak on "ebainimlik" hoop, mis võib ohustada Astanas toimuvaid Süüria relvarahukõnelusi.

"President Erdogan ütles, et taoline ebainimlik rünnak on vastuvõetamatu ning hoiatas, et see ähvardab raisku lasta kõik püüdlused Astana protsessi raamistikus," millega tahetakse saavutada Süürias rahu, ütlesid allikad Türgi presidendi kantseleist.

Valge Maja süüdistab Süüria keemiarünnakus Assadi

Valge Maja mõistis hukka Süürias teisipäeval aset leidnud arvatava keemiarünnaku ja süüdistas selles president Bashar al-Assadi režiimi.

Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer ütles, et president Donald Trumpi on juhtunust teavitatud ning tema arvates oleks süürlaste huvides, et riiki ei juhiks Assad.

"Tänane keemiarünnak süütutele inimestele Süürias, seal hulgas naistele ja lapstele väärib hukkamõistu," ütles Spicer ja lisas, et Ühendriikide administratsioon on Assadi süüs veendunud.

Vene sõjavägi eitab rünnakuid Süürias Khan Sheikhuni kandis

Vene sõjavägi ütles teisipäeval, et selle lennukid ei teinud ühtki rünnakut Süüria loodeosas Khan Sheikhunis, kus õhulöögid tabasid haiglat, milles anti abi arvatava keemiarünnaku ohvritele.

"Vene õhujõudude lennukid ei ole teinud Idlibi provintsis Khan Sheikhuni lähedal ühtki rünnakut," öeldi kaitseministeeriumi avalduses.

Süüria sõjavägi "kategooriliselt eitab" keemiarünnaku sooritamist

Süüria sõjavägi "kategooriliselt eitab" arvatava keemiarünnaku sooritamist opositsiooni kontrollitud linnale.

"Sõjaväe keskjuhatus kategooriliselt eitab mis tahes keemilise või mürgise aine kasutamist täna Khan Sheikhunis," öeldi riikliku uudisteagentuuri SANA vahendusel tehtud avalduses.

"Sõjavägi rõhutab, et pole neid (keemilisi või mürgiseid aineid) kasutanud mitte kunagi ... ega tee seda ka tulevikus," lisati teates.

Kõrge julgeolekuallikas lükkas juba varem keemiarünnaku süüdistused tagasi. "See on valesüüdistus," ütles allikas ja lisas, et opositsiooniväed püüavad "saavutada meedias seda, mida nad lahinguväljal saavutada ei suuda".

Araabia uudistekanal edastas teisipäeval Liibanoni ajakirjanikule Hussein Murtadale viidates, et Süüria sõjavägi hävitas Idlibi provintsis Khan Shaykhuni linnas objekti, kus äärmuslased valmistasid mürkaineid.

Sel viisil ei olnud selles linnas keemiarünnakut, vaid vastupidi, sõjaväelased hävitasid objekti, kus sissid võisid seda valmistada, ütles Murtada. Ajakirjaniku sõnutsi kinnitasid Süüria väe esindajad, et Khan Shaykhuni operatsiooni käigus ei kasutatud mürkidega sõjamoona.

Mogherini: peamine vastutus keemiarünnaku eest lasub Assadi režiimil

Vastutus Loode-Süürias teisipäeval toimunud arvatava keemiarünnaku eest "lasub peamiselt" Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimil, ütles Euroopa Liidu välispoliitika juht.

"Tänane uudis on kohutav," lausus Federica Mogherini usutluses meediakanalitele Euroopa Liidu ja ÜRO konverentsil, mis keskendub konfliktijärgsele olukorrale Süürias.

Hollande süüdistab Assadi massimõrvas keemiarelvadega

Prantsuse president François Hollande süüdistas teisipäeval Süüria riigipead Bashar al-Assad vastutuses "massimõrva" eest seoses arvatava keemiarünnakuga, milles sai Süüria mässuliste alal surma vähemalt 58 inimest.

"Tass kord eitab Süüria režiim tõendeid tema vastutusest selle massimõrva eest," ütles Hollande avalduses.

Süüria valitsusvägede rünnakus hukkus 28 tsiviilisikut

Damaskuse lähistel sai esmaspäeval Süüria režiimivägede õhurünnakutes surma 28 tsiviilisikut, teatasid aktivistid.

Ida-Ghouta piirkonnas asuvas Doumas hukkus õhulöökides 22 tsiviilisikut, nende seas kaks last, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Linna haiglas viibiv AFP korrespondent nägi paljusid veriste nägudega vigastatuid.

Veel viis tsiviilisikut hukkus Sabqas ja üks Harastas, mis mõlemad asuvad samuti Ida-Ghouas, teatas vaatluskeskus.

Ida-Ghouta piirkond külgneb Damaskuse idapoolse Jobari linnaosaga, mis on jagatud valitsusvägede ja ülestõusnute vahel.

Relvastatud opositsioon sooritas märtsis üllatusrünnaku valitsusvägede positsioonidele Jobaris, ent tõrjuti nädala kestnud võitluse järel tagasi.

Ida-Ghouta on valitsusvägede piiramisrõngas alates 2012. aastast ning piirkonnale korraldatakse sageli õhu- ja suurtükirünnakuid.

Tegemist on opositsiooni viimase kantsiga Damaskuse lähistel, kus paljud varem ülestõusnute käes olnud linnad on režiimiga sõlmitud kokkulepete alusel mässulistest tühjendatud.

Pealinnas Damaskuses püüab režiim ülestõusnuid välja tõrjuda viiest linnajaost. Pealinna kirdeosas asuvad Qabun ja Tishreen on pea täielikult opositsiooni kontrolli all. Lisaks kontrollivad ülestõusnud umbes poolt Jobarist ning neil on kohalolek ka linna põhjaosas asuvas Barzehis ja lõunas Tadamunis.

Nelja Süüria linna evakueerimine lükati edasi

Nelja Süüria linna evakueerimise osas saavutatud leppe jõustamine lükati linnaelanike vastuseisu ja jätkuvate läbirääkimiste tõttu edasi, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teisipäeval.

Fuaa, Kafraya, Madaya ning Zabadani rohkem kui 30 000 elaniku evakueerimine pidi algama teisipäeval.

Vaatluskeskuse teatel viiakse evakueerimine nüüd läbi neljapäeval või pühapäeval.

Fuaa ja Kafraya on šiiaenamusega külad, mis asuvad valdavalt mässuliste kontrolli all olevas Idlibi provintsis.

Damaskuse provintsis asuvad Madaya ning Zabadani on opositsioonivägede kontrolli all ning valitsusvägede piiramisrõngas.

Evakueerimiste vahendajaks pidid olema mässuliste toetaja Katar ning režiimi liitlane Iraan, kuid kõigi nelja asula elanikud on kava suhtes vastumeelsust väljendanud. Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse juhi Rami Abdel Rahmani sõnul jätkuvad ka läbirääkimised Madaya ning Zabadani tuleviku üle pärast evakueerimist.

Süüria valitsus on varem sõlminud mitmeid kokkuleppeid mässuliste kontrolli all olevate asulatega, lubades allaandmise eest võitlejatel linnast lahkuda.

Mõningatel juhtudel on valitsusväed pärast opositsiooni alistumist linnadesse sisenenud, kuid mõnel juhul on Damaskuse-meelne administratsioon jätkanud tööd ilma sõdurite kohaloluta.

2015. aastal sõlmitud evakuatsioonileppe järgi peaksid lahkuma kõik 16 000 Fuaa ning Kafraya elanikku, teatas Rahman.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: