Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomi hinnangul ründas USA Süüriat ebapiisava info pealt

{{1491550980000 | amCalendar}}
Foto: Facebook

Europarlamendi saadik Yana Toom leiab, et viimase kolme päeva Süüria sündmused on katastroof seniseid rahu taastamise katseid arvesse võttes.

Kaks Vahemerel paiknevat USA sõjalaeva tulistasid ööl vastu reedet välja 59 Tomahawk-tüüpi tiibraketti, mis tabasid sihtmärgiks võetud Shayrati õhuväebaasi Süürias. Õhulöök tehti, sest USA on veendunud, et teisipäevane keemiarelvarünnak sai alguse just sellest baasist.

Yana Toom ütles ERR-ile, et tema ei saa rünnakut õigustada, sest informatsiooni selleks on liiga vähe.

Toomi jaoks tõestab rünnak vaid seda, et poliitikud, kes üksmeelselt asusid mõne päeva taguse keemiarünnaku korraldajana süüdistama Assadi, tegid seda reaalse tõestusmaterjalita või juurdlus läbiviimata.

Seda, et keemiarünnak korraldati al-Assadi käsul, peab Toom jätkuvalt äärmiselt ebaloogiliseks.

"Assad peab olema lihtsalt üks idioot, kui ta sellist asja korraldas päev enne Süüria konverentsi, andes suurepäraselt aru, et sellega ta õõnestab oma positsiooni veelgi. Kui see oli Assadi huvides, siis midagi on totaalselt valesti siin maamuna peal," hindas Toom.

"Me ei tohi poliitikas lähtuda loogikas, et ta [al-Assad] on üks ajuvaba mõrtsukas. Ta on poliitik. Igal juhul rumal inimene ta pole. See oli poliitiline enesetapp, kui ta seda tegi. Nii et see ei luba mul uskuda, et ta seda tegi," märkis korduvalt Süüriat külastanud keskerakondlasest eurosaadik.

Toomi arvates võis keemiarünnak olla õnnetusjuhtum, kellegi isetegevus, provokatsioon. "See, et see toimus Assadi käsul, on ratsionaalselt mõeldes välistatud."

USA öine rünnak seab suhted Venemaaga nüüd uude positsiooni, teravneb vastasseis ÜRO Julgeolekunõukogus, usub Toom.

"Jagan seisukohta, et nüüd on ohus nii Astana kui Genfi läbirääkimised, mis on sisuliselt sõja ja rahu terminites olulisemad. Viimase kolme päeva sündmused on katastroof, kui mõtleme rahu taastamise katsetele, kus jõuti päris kaugele," lausus Toom.

"Ma ei pea vaikimisi nõustuma iga koalitsiooni liigutusega"

Toom reageeris teravalt Eesti välisministri Sven Mikseri öeldule, et Süüria ründamine oli asjakohane ja vajalik.

Toom peab ründamist läbikukkumiseks ja rahvusvahelise õiguse rikkumiseks, nimetades välisministrit lolliks.

Peaminister Jüri Ratas ütles Yana Toomi seisukohti kommenteerides, et kogu valitsus kannab koos vastutust Eesti riigi juhtimisel. „Valitsuse liikmete pädevuses pole alust kahelda. Tunnustan välisminister Sven Mikseri tegevust Eesti välispoliitiliste huvide kaitsmisel ja edendamisel.“

Hiljem tunnistas Toom ERR-ile, et ütlus Mikseri suunal polnud viisakas. "Ma ei ole valitsuse liige, saan endale lubada igasuguseid asju. Ei olnud viisakas, sellega ma olen nõus."

Küsimusele, kas Mikserit kaitsma asunud Jüri Ratast võib samuti lolliks pidada, vastas Toom eitavalt.

"Minu väide [Mikseri suunas] käis selle kohta, et inimene, kes pidevalt kasutas rahvusvahelise õiguse kaitsmise retoorikat Venemaa vastu, on nüüd selle trumbi kaotanud. Kui meede igal juhul õigustab abinõu, siis rahvusvaheline õigus ei maksa sentigi enam. Sisuliselt ütles Mikser seda, et meede õigustab abinõu," selgitas Toom.

Toom ei leia, et tema seisukohad peaks tingimata peaministripartei või valitsuse omadega ühtima.

"Olen peaministrpartei liige, olen peaministri erakonnast valitud europarlamendi saadik. Mis ei tähenda, et ma pean vaikimisi nõustuma iga liigutusega, mida teeb koalitsioonivalitsus," lausus Toom.

"Koalitsioon on alati kompromisside tulemus ja mõned kompromissid mulle ei sobi. Väga lihtne. Aga mul ei ole valitsusliikme vastutust. Kui ma näen, et mindi üle piiri, siis ma sellest räägin," ütles eurosaadik.

Yana Toom kommenteeris olukorda Süürias ja oma väljaütlemisi saates "Ringvaade". Toom ütles, et tema poolt oli viga Mikserit lolliks nimetada. Toom vabandas selle eest.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: