Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Putin: USA rünnak Süüriale on illegaalne ja kahjustab suhteid Venemaaga

{{1491547020000 | amCalendar}}
Vladimir Putin
Vladimir Putin Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa presidendi Vladimir Putini hinnangul rikkusid Ühendriigid Süüria lennuväebaasi rünnates rahvusvahelist õigust ja kahjustasid tõsiselt USA-Venemaa suhteid. Välisminister Sergei Lavrov nimetas juhtunut täiesti välja mõeldud ettekäändel korraldatud agressiooniks.

Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Putin, kes on Süüria presidendi Bashar al-Assadi vankumatu liitlane, peab USA tegevust väljamõeldud ettekäändel korraldatud agressiooniks iseseisva rahva vastu ning küüniliseks katseks juhtida maailma tähelepanu Iraagi tsiviilisikute surmadelt mujale, vahendas Reuters.

Peskovi sõnul ei usu Venemaa, et Süürial on keemiarelvi. Samuti loob USA käik tema hinnangul tõsise takistuse rahvusvahelise terrorismivastase koalitsiooni loomiseks.

RIA uudisteagentuuri teatel ütles Vene riigiduuma kaitse- ja julgeolekukomitee juht Viktor Ozerov, et nüüd nõuab Venemaa, et juhtunu arutamiseks tuleks kiiresti koguneda ÜRO Julgeolekunõukogul.

Ka Venemaa välisministeerium tegi avalduse, kus nõuab ÜRO Julgeolekunõukogu kogunemist. Samuti taganeb Venemaa ministeeriumi teatel USAga sõlmitud Süüria lennuohutuse leppest.

"See ei ole esimene kord, kui USA on kasutanud nii mõtlematut sammu, mis ainult halvendab olemasolevaid probleeme ja ohustab globaalset julgeolekut," seisis avalduses.

Samuti on Vene välisministeerium avalduse kohaselt veendunud, et USA kavandas õhulööki juba enne Idlibis juhtunut.

Lavrov: loodetavasti ei kahjusta rünnak Vene-USA suhteid parandamatult

Venemaa välisminister Sergei Lavrov avaldas lootust, et USA õhurünnak Süürias ei kahjusta Moskva ja Washingtoni suhteid pöördumatult.

"See on agressioon täielikult välja mõeldud ettekäändel," rääkis Lavrov Usbekistanis toimunud pressikonverentsil. "See meenutab mulle olukorda 2003. aastal, kui USA ja Suurbritannia koos mõnede oma liitlastega Iraaki ründasid".

Lavrov lisas, et Venemaa nõuab Washingtinilt rünnakute asjus selgitust.

"Loodan, et see provokatsioon ei vii parandamatu kahjuni USA-Venemaa suhetes," märkis ta.

Venemaa riigiduuma saadik Dmitri Sablin ütles Interfaxile, et tema allikate andmetel ei saanud USA reedeses rünnakus ükski venelane viga. Ka Lavrov kinnitas , et teadaolevalt ei hukkunud rünnakutes ühtki venelast.

Lisaks Venemaale on USA rünnaku Süüria lennubaasile mõistnud hukka ka Iraan, kes nimetas seda destruktiivseks ja ohtlikuks.

"Sellised meetmed tugevdavad Süürias terroriste ja muudavad olukorra Süürias ja regioonis keerulisemaks," ütles Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Bahram Qasemi.

Kaks Vahemerel paiknevat USA sõjalaeva tulistasid reedel välja 59 Tomahawk-tüüpi tiibraketti, mis tabasid sihtmärgiks võetud Shayrati õhuväebaasi Süürias. USA on veendunud, et teisipäevane keemiarelvarünnak sai alguse just sellest baasist.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: