Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA tulistas Süüria lennuväebaasi üle 50 tiibraketi

{{1491530100000 | amCalendar}}
Kaader Süüria riigitelevisoonis näidatud videost, kust on näha tabamusi saanud lennuväebaasi.
Kaader Süüria riigitelevisoonis näidatud videost, kust on näha tabamusi saanud lennuväebaasi. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA tulistas Vahemere laevastiku laevadelt Süüria lennuväebaasi pihta vastuseks keemiarünnakule üle 50 Tomahawk tiibraketi, ütles Ühendriikide ametnik. Süüria armee teatel hukkus rünnakus kuus inimest ja see tekitas suuri purustusi.

Üllatuslik rünnak märgib rabavat pööret president Donald Trumpile. Presidendikandidaadina hoiatas ta, et USA taganeb juba seitsmendat aastat käivast Süüria kodusõjast sootuks.

Valge Maja ametniku sõnul tulistasid kaks Vahemerel paiknevat USA sõjalaeva välja 59 Tomahawk-tüüpi tiibraketti, mis tabasid sihtmärgiks võetud Shayrati õhuväebaasi Süürias. USA on veendunud, et teisipäevane keemiarelvarünnak sai alguse just sellest baasist.

"Seda baasi seostati Süüria režiimi keemiarelvaprogrammiga ning on otseselt seostatud jubedust tekitanud keemiarelvarünnakuga 4. aprillil," ütles Valge Maja ametnik. Ta lisas, et Ühendriigid on oma hinnangutes veendunud ka selles, et Assadi režiim kasutas rünnakus keemiarelvana närvigaasi, mis vastab olemuslikult sariinile.

Raketid tulistati välja laevadelt USS Porter ja USS Ross, mis kuuluvad USA mereväe kuuendasse laevastikku ning mis paiknevad Vahemere idaosas.

USA ametniku sõnul olid tiibrakettide konkreetseks sihtmärgiks õhuväebaasi hoovõturajad ja baasis paiknevad lennukid.

Süüria armee: USA rünnakus hukkus kuus inimest

Ühendriikide tiibraketirünnak Süüria õhuväebaasile tõi endaga kaasa kaotusi, ütles Süüria sõjaväeallikas reede varahommikul riigitelevisioonile.

"Üks meie õhuväebaase riigi keskosas oli sihtmärgiks koidikul Ühendriikide tulistatud raketile, tuues endaga kaasa kaotusi," ütles allikas, kes varem kirjeldas kanalile rünnakut kui agressiooni.

Süüria riiklik telekanal märkis reede varahommikul, et USA sõjaline rünnak režiimi õhuväebaasi vastu on agressioon.

"Aset leidis USA agressioon Süüria sõjaväeliste sihtmärkide vastu, kasutati mitmeid rakette," teatas kanal veidi aega pärast seda, kui Ühendriigid olid ametlikult teatanud rünnakust.

Reutersi teatel tegi Süüria armee hiljem avalduse, et USA rünnakus hukkus kuus inimest ja see põhjustas suuri purustusi.

Süüria riiklik uudisteagentuur SANA teatas, et rünnakus hukkus üheksa tsiviilisikut, kellest neli olid lapsed. Lisaks sai seitse inimest haavata. Ohvrid elasid lennubaasi lähedal asuvates külades.

Vene telekanali väitel jäi peamine hoovõturada üsna terveks

Vene riiklik telekanal Rossia24 teatas, et õhurünnakus hävines üheksa lennukit, kuid peamine hoovõturada jäi üsna puutumata. Kanal näitas kaadreid õhubaasist pärast rünnakut, kust oli näha kraatreid ja rususid ning üsna heas korras lennurada. Ei ole aga selge, kas kaadrites näidati kogu baasi või ainult osa sellest.

Homsi provintsi kuberneri Talal Barazi sõnul on osa baasist leekides ja osal vigastatutest on põletushavad.

"Kahju täpse ulatuse kindlakstegemiseks läheb aega," märkis ta.

Barazi sõnul osutavad baasis baseeruvad sõjaväelased olulist tuge võitluses äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu Palmyra piirkonnas.

Stoltenberg: USA rünnakute eest vastutab täielikult Süüria

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles reedel, et Süüria president Bashar al-Assad on täielikult vastutav Süüria õhubaasi vastu suunatud USA õhurünnakute eest.

"Süüria režiim kannab sellise arengu eest täit vastutust ," teatas Stoltenberg.

"Igasugune keemiarelva kasutamine ei ole aktsepteerita ja ei saa jääda vastuseta ning need, kes on selle taga, tuleb vastutusele võtta," lisas NATO peasekretär.

Saksa kantsler Angela Merkel teatas reedel, et õhulööl Süüria lennubaasile on mõistetav, arvestades süütute süürlaste kannatusi ja sõjakuritegude ulatust.

Merkeli sõnul olid rünnakud piiratud ja konkreetse sihtmärgi vastu suunatud.

Trump üllatas

President Trump ei avalikustanud rünnakuid eelnevalt, ehkki nii tema kui teised riikliku julgeoleku ametnikud tegid neljapäeval tavapärasest märgatavalt jõulisemaid avaldusi Süüria režiimi vastu.

"Arvan, et mis juhtus Süürias, on üks tõeliselt erakordne kuritegu ning see ei oleks tohtinud aset leida ning sel ei oleks tohtinud lasta aset leida," ütles Trump ajakirjanikele presidendilennuki Air Force One pardal teel Floridasse, kus ta kohtub kahel päeval Hiina presidendi Xi Jinpingiga.

Rünnak leidis aset ajal, mil Trump võõrustab Xid, kellega loodab lahendada teise USA julgeolekudilemma, nimelt Põhja-Korea tuumaprogrammi.

Trumpi sõjaline tegevus Süürias võib olla signaaliks Hiinale, et vastne Ühendriikide president ei karda astuda ühepoolseid sõjalisi samme, isegi sel juhul, kui olulised suurriigid nagu Hiina seisavad tema huvide teel ees.

Venemaa hoiatas Ühendriike sõjategevuse eest Süürias

Venemaa hoiatas neljapäeva hilisõhtul ÜRO-s Ühendriike, et kui Washington kavatseb Süüria vastu astuda sõjalisi samme, võivad sel olla negatiivsed tagajärjed.

"Kogu vastutus, kui sõjaline tegevus peaks aset leidma, lasub nende õlul, kes algatasid taolise küsitava, traagilise ettevõtmise," ütles Venemaa suursaadik ÜRO-s Vladimir Safronkov ajakirjanikele pärast Julgeolekunõukogu suletud uste taga peetud Süüria-teemalist istungit.

Safronkovi sõnul oli ta olnud kohtumisel avameelne, öeldes nõukogule: "Me peame mõtlema negatiivsetele tagajärgedele."

"Vaadake Iraaki, vaadake Liibüat," ütles ta viitega lääneriikide sekkumisele neis riikides, kus on vallandunud aastatepikkune kaos.

Clinton: USA peaks Assadi lennuväljad hävitama

Ühendriigid peaksid hävitama Süüria valitsuse lennuväljad, ütles endine välisminister Hillary Clinton neljapäeval, kui Washington ähvardas vastata arvatavale keemiarünnakule Süürias sõjalise käiguga.

"Usun jätkuvalt, et oleksime pidanud kehtestama lennukeelutsooni," ütles Clinton New Yorgis naisteemadele keskenduval konverentsil Women in the World Summit. "Leian, et me oleksime pidanud olema rohkem valmis seisma vastu [president Bashar al-] Assadile."

Presidendivalimistel Donald Trumpile kaotanud Clintoni sõnul on Assadi õhujõud "põhjustanud kõige rohkem tsiviilelanike surma, mida oleme näinud läbi aastate ning mida nägime ka viimastel päevadel".

"Usun veendunult, et me oleksime pidanud ja jätkuvalt peaksime hävitama tema lennuväljad ning takistama tal neid kasutamast süütute inimeste pommitamiseks," lisas Clinton tormilise aplausi saatel.

Clinton ütles seda oma esimesel avalikul usutlusel pärast paljude jaoks šokeerivat kaotust Trumpile.

Trump hoiatas varem neljapäeval, et "midagi peab juhtuma" vastuseks arvatavale keemiarünnakule, milles hukkus vähemalt 86 inimest ning mis vallandas üleilmse raevu.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: