Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maksuamet pidas kinni neli eriti suures maksupettuses kahtlustatavat

Foto: Lee Jae-Won/Reuters/Scanpix

Teisipäeval pidasid maksu- ja tolliameti (MTA) uurimisosakonna ametnikud paralleelselt Tartus ja Tallinnas kinni neli meest, keda kahtlustatakse eriti suure kahjuga maksupettuses ning kahtlustuse sai ka üks osaühing.

Kahtlustuse kohaselt esitas osaühing oma juhatuse liikme tegevuse läbi käibedeklaratsioonides valeandmeid maksukohustuse vähendamise eesmärgil, mille tulemusel jäi riigile laekumata käibemaksu 460 000 eurot. lisaks sai kolm inimest kahtlustuse maksukuriteole kaasaaitamises, teatas Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kauri Sinkevicius ERR-ile.

Kahtlustatavad korraldasid Leedust ja Lätist peamiselt suhkru ja tatra toomist Eestisse ning kaup vormistati siin variäriühingute nimele.

Seejärel müüdi kaup võltsitud arvete alusel kahtlustuse saanud osaühingule, mis müüs omakorda kauba Eestis tegutsevatele suhkru ja tatra kokkuostjatele.

Mainitud osaühing ning selle juhatuse liige esitasid variäriühingutelt väljastatud võltsarvete alusel igakuistes maksudeklaratsioonides valeandmeid, et vähendada maksukohustust ning teised kolm kahtlustatavat kontrollisid variäriühinguid ja väljastasid võltsarveid.

Lõuna ringkonnaprokurör Allar Nisu sõnul on oluline, et kuritegelikule skeemile jälile saadi, sest maksupettuste toimepanek mõjutab tugevalt turgu ning muudab ausate ettevõtjate jaoks konkureerimise oluliselt keerukamaks.

"On arusaadav, et äritegevuse eesmärk on teenida võimalikult kõrget kasumit, kuid seejuures tuleb jääda seaduse piiridesse,“ lisas prokurör.

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna Lõuna talituse juhataja Raul Tiganiku sõnul on käibemaksupettuste skeeme erinevaid, kuid ühine joon on reeglina see, et tekitatakse kauba ostu-müügitehingute ahel.

"Selle käigus jätab üks lülidest riigile käibemaksu tasumata, kuid kauba viimasena soetanud ettevõte esitab riigile deklaratsiooni käibemaksu tagasisaamiseks. Käibemaksukahju moodustab varimajandusest endiselt kõige suurema osa ja seetõttu oleme oma jõud jätkuvalt suunanud selliste kuritegelike ahelate lõhkumisse," lisas Tiganik.

Kriminaalmenetluses on maksunõude täitmise tagamiseks arestitud erinevat kahtlustatavate vara.

Kriminaalasja uurib maksu- ja tolliameti uurimisosakond ning uurimist juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: