Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schulz nimetas Trumpi "kõigi läänelike väärtuste hävitajaks"

{{1496147880000 | amCalendar}}
Saksa sotsiaaldemokraatide juht Martin Schulz.
Saksa sotsiaaldemokraatide juht Martin Schulz. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saksamaa sotsiaaldemokraatide juht Martin Schulz süüdistas teisipäeval USA presidenti Donald Trumpi läänelike väärtuste hävitamises ja rahvusvahelise koostöö õõnestamises.

Berliinis ajakirjanikega rääkinud Schulz nimetas Trumpi "kõigi läänelike väärtuste hävitajaks" ja lisas, et USA riigipea õõnestab vastastikusel lugupidamisel ja sallivusel põhinevat rahumeelset koostööd riikide vahel, vahendas Reuters.

"Sellisele mehele ja tema taasrelvastumise ideoloogiale tuleb vastu seista," märkis sotsiaaldemokraatide liidukantslerikandidaat.

Saksa sotside fraktsioonijuht: Trump näeb Saksamaas poliitilist vastast

Saksamaa suurde valitsuskoalitsiooni kuuluvate sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Thomas Oppermann ütles varem teisipäeval, et USA president Donald Trump peab Saksamaad oma poliitiliseks vastaseks.

"Donald Trump tegi oma Twitteri-säutsuga selgeks, et ta näeb Saksamaad oma poliitilise vastasena," nentis Opperman Reutersi teatel.

Trump kritiseeris teisipäeval Twitteris taas Saksamaad ja heitis Berliinile ette vähest panustamist riigikaitsesse.

"Meil on massiivne kaubanduse puudujääk Saksamaaga, lisaks maksavad nad palju vähem kui peaksid NATO ja relvajõudude eest. Väga halb USA jaoks. See muutub," kirjutas Trump. 

Merkel jahmatas pühapäeval paljusid Washingtonis ja Londonis avaldusega, et Euroopa peab oma saatuse enda kätte võtma, millega ta justkui vihjas sellele, et president Donald Trumpi juhitud Ameerika Ühendriigid ja Brexiti-järgne Suurbritannia pole enam usaldusväärsed partnerid. Merkeli pressiesindaja teatas küll hiljem, et Saksamaa liidukantsler on atlandiüleste suhete veendunud toetaja, kes leiab, et on õige, kui ta toob esile Saksamaa ja USA eriarvamused, et seeläbi säilitada terved suhted.

Avaldused olid jätkuks Trumpi Euroopa ringreisi ajal esile kerkinud pingetele. Näiteks Brüsselis olles heitis ta liitlastele ette ebapiisavat rahalist panust riigikaitsesse ja jättis samas otsesõnu mainimata Põhja-Atlandi lepingu viienda artikli. Lisaks olevat ta kritiseerinud Saksamaad Euroopa Liidu juhtidega kohtudes.

Esmaspäeval aga ütles Saksamaa sotsiaaldemokraadist välisminister Sigmar Gabriel, et Trumpi tegevus on nõrgestanud läänt ja kahjustanud Euroopa Liidu huve.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: