Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tusk on transatlantiliste suhete ja EL-i teemal endiselt optimistlik

Vasakult: Tusk, Fico ja Sobotka 28. mail Bratislavas.
Vasakult: Tusk, Fico ja Sobotka 28. mail Bratislavas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk on enda sõnul endiselt optimistlik transatlantiliste suhete asjus hoolimata sellest, et näiteks Donald Trumpi administratsioon pole näidanud üles soovi pühenduda Pariisi kliimaleppele.

"Minu mulje pärast G7 kohtumisi on optimistlikum kui ma eeldasin, sealhulgas selles osas, mis puudutab meie uusi partnereid, eriti president Trumpi," rääkis Tusk pühapäeval Bratislavas toimunud Globsec 2017 konverentsil.

Samuti oli Tusk optimistlik Euroopa Liidu tuleviku teemal, sealhulgas uue, Prantsusmaa ja Saksamaa poolt välja käidud nn mitmekiiruselise Euroopa asjus, vahendas Politico.

"Selles pole midagi uut ja ekstravagantset, kui me räägime spetsiifilistest ja erinevatest poliitilistest ning juriidilistest formaatidest Euroopa Liidu sees. Täiustatud koostöö on EL-i lepingutes ette nähtud. Eurotsoon ja Schengeni süsteem on parimad näited," selgitas ta.

Samas paneeldiskussioonis osalenud Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka ja Slovakkia peaminister Robert Fico jäid aga skeptilisemale seisukohale.

"Mitmekiiruseline Euroopa vajab selgeid reegleid, et kõik liikmesriigid saaksid kiirema sõidureaga ühineda," rõhutas Sobotka ja tõi näidetena esile Rumeenia ja Bulgaaria, kes on tema hinnanguil Schengenist "välja külmutatud".

Fico kutsus aga mitmekiiruselist Euroopat tragikomöödiaks ning lausus, et võtmerollis peaks olema koostöö nende projektide vallas, kus on võimalik saavutada ühine seisukoht kõikide EL-i liikmesriikide seas. Slovakkia peaminister kritiseeris ka Euroopa Komisjoni katseid sundida rahaliste tagajärgedega ähvardades liikmesriike põgenikke ümber paigutama.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: