Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaapani parlamendi alamkoda lubas keiser Akihitol troonist loobuda

Jaapani keiser Akihito (paremal) ja kroonprints Naruhito.
Jaapani keiser Akihito (paremal) ja kroonprints Naruhito. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Jaapani parlamendi alamkoda kiitis heaks seadusemuudatuse eelnõu, mis lubaks keiser Akihitol troonilt taanduda. Eelnõu vastu hääletasid vaid üksikud rahvasaadikud.

83-aastane Akihito teatas oma halvenenud tervislikust seisundist eelmisel aastal ning andis mõista, et soovib troonist loobuda, vahendas Yle.

Keisri troonist loobumist lubava eelnõu peab nüüd heaks kiitma ka parlamendi ülemkoda. Tõenäoliselt hakkab ülemkoda seadusemuudatust arutama lähinädalatel.

Seadusemuudatus puudutab vaid Akihitot, mitte aga tema järeltulijaid.

Troonist loobumine on Jaapani ajaloos väga erakordne juhtum ning moodsal ajal pole seda toimunud, viimati leidis selline sündmus aset paarsada aastat tagasi. Seega puuduvad sellise sammu jaoks ka täpsemad seadused ja reeglid.

Keiser, keda on ajaloo jooksul peetud jumalikku päritolu isikuks, on Jaapani põhiseaduse kohaselt rahva ühtsuse sümbol, kellel otsest poliitilist võimu pole. Seega juhul, kui Akihito oleks otseselt öelnud, et soovib troonist loobuda, oleks seda võidud ka tõlgendada kui poliitikasse sekkumist.

Meedia andmetel kavatseb Akihito troonist loobumisest teatada 2018. aasta alguses, kui tähistatakse 30 aasta möödumist tema saamisest keisriks.

Akihito on olnud Jaapani keiser alates 1989. aastast, mil suri tema isa keiser Hirohito. Akihito on Jaapani ajaloo 125. keiser.

Akihitol ja tema abikaasal Michikol on kolm last - 1960. aastal sündinud kroonprints Naruhito, prints Akishino (s. 1965) ja Sayako Kuroda (s. 1969), kes pärast abiellumist loobus oma keiserlikust tiitlist.

Reedel kutsus parlamendi alamkoda valitsust üles ka kaaluma seadusemuudatusi, mis muudaksid keisrikojas naiste rolli. Praeguste seaduste kohaselt kaotavad naissoost keisriperekonna liikmed oma staatuse, kui abielluvad mitteaadlikuga. Samuti ei saa naised olla troonipärijateks.

Jaapani keisrikoda teatas eelmisel kuul, et Akihito lapselaps - noorima poja Akishino tütar - 25-aastane printsess Mako kavatseb abielluda oma ülikooliaegse sõbraga. Tulevasel peigmehel aga aadlitiitlit pole.

Akihitol on hetkel vaid üks meessoost lapselaps, 10-aastane prints Hisahito, kes on Akishino poeg ja printsess Mako noorem vend.

2007. aastal käisid keiser Akihito ja tema abikaasa visiidil Eestis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: