Jaapani uus keiser Naruhito lubas pühenduda rahule

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jaapani uus keiser Naruhito saabumas oma paleesse. Autor/allikas: Reuters / Scanpix

Jaapani uus keiser Naruhito, kes asus ametlikult troonile südaööl vastu kolmapäeva, lubas oma esimeses avalikus pöördumises valitsejana käituda oma isa Akihito eeskuju järgi ja pühendada ennast rahule.

Jaapani pikas keiserlikus ajaloos on ka varem krüsanteemtroonist loobutud, kuid viimati leidis see aset rohkem kui 200 aastat tagasi. 

"Kui mõelda olulise vastutuse peale, mille ma olen võtnud, täidab mind tõsimeelsus," ütles Naruhito.

Keisri sõnul kavatseb ta "sügavalt reflekteerida" oma isa ning varasemate keisrite käidud raja üle. Samuti lubas ta käituda vastavalt põhiseadusele, mis on võtnud keisritelt poliitilise võimu. Naruhito sõnul "pöörab ta alati oma mõtted rahvale ja seisab koos nendega". 

"Ma siiralt palvetan rahva õnne eest ja riigi edasiste arengute ning maailmarahu nimel," ütles ta.  

Uuele keisrile anti kolmapäeva hommikul toimunud tseremoonial üle valitseja ametimärgid mõõk ja keiserlikud kroonjuveelid. Tseremoonial ei lubatud osaleda tema naisel Masakol ja tütrel, 17-aastasel printsessil Aikol. Kohal viibisid Naruhito vend kroonprints Fumihito ja tema onu prints Hitachi. Samuti olid kohal külalised, kelle seas oli ka naissoost minister, kuna sugu puudutavad reeglid lihtkodanikke ei hõlma. 

Naruhito trooniletõusuga algab uus keiserlik ajastu "reiwa", mis tähendab "ilusat harmooniat".

Ajalooline sündmus annab jaapanlastele enneolematu 10-päevase puhkuse, kuna uue keisri võimuletulekut tähistavale pühale järgneb traditsiooniline "kuldne nädal".

Jaapani keiser on riigi põhiseaduse järgi poliitilise võimuta sümboolses rollis. Keisril oli Jaapanis elava jumala staatus, kuni Naruhito vanaisa Hirohitot sunniti ametlikult sellest definitsioonist loobuma 1945. aastal pärast Teises maailmasõjas USA-lt ja liitlastelt lüüasaamist. 

Oma sünnipäeval 23. veebruaril ütles Naruhito pressikonverentsil, et on avatud uuele rollile, mis "vastab praegustele aegadele". 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: