Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tsahkna ja Mihkelson astuvad IRL-ist välja

{{1498468440000 | amCalendar}}

Isamaa ja Res Publica Liidu tipp-poliitikud Margus Tsahkna ja Marko Mihkelson lahkuvad erakonnast.

Mõlemad kuuluvad praegu riigikogu IRL-i fraktsiooni, kus on 14 liiget. Tsahkna on erakonna endine esimees, Mihkelson juhib riigikogu väliskomisjoni tööd.

Viimasel IRL-i suurkogul kumbki meestest IRL-i juhtorganitesse ei kandideerinud, sest olid pettunud partei tahtmatuses erakonna põhikirja muutes avatumaks muutuda.

Eelseisvatel kohalikel valimistel kumbki poliitikutest ei kandideeri, riigikogus asuvad nad n-ö aknaalusteks.

Tsahkna jõudis IRL-is olla alates 2000. aasta augustist ja Mihkelson 2001. aasta detsembrist.

Margus Tsahkna ütles otsust teatavaks tehes, et sisemise otsuse erakonnast lahkuda langetas ta juba siis, kui erakonna juhtkond kevadel tema ettepanekud erakonda avatumaks ja kaasaegsemaks muuta maha hääletas.

"Leian, et pärast erakonnast lahkumist ei ole sobilik oma vana erakonda kritiseerida. See ei muuda midagi ja on pigem väiklane. Kõik need asjad, mis mind on häirinud, on avalikult varasemalt korduvalt välja öeldud ja ka meedias palju tähelepanu saanud," märkis Tsahkna, kes lubas pühenduda tööle riigikogus uude erakonda astumata.


Marko Mihkelson ütles, et IRL ei ole kahjuks enam see poliitiline jõud, kelle seisukohad ühtiksid tema vaadetega tänasele Eestile ja meie tulevikule.

"Eestil on olnud viimastel aegadel tuntav visioonipõud. Oleme olnud kehvapoolsed unistajad. Sama on juhtunud ka IRLis. Selle asemel, et ajaga sammu pidada või veelgi enam - martlaarilikult julgelt tulevikku rühkides ühiskonda positiivselt innustada, on valitud pigem tupiktee ehk EKRE Light," kirjutas Mihkelson sotsiaalmeedias.

Tsahknat ja Mihkelsoni ootavad oma ridadesse ka teised parteid

Kuigi lahkumisotsus avalikustati esmaspäeval, spekuleeriti riigikogu kuluaarides selle üle juba varem. Tsahknat ja Mihkelsoni ootaks oma ridadesse ka teised erakonnad.

"No kui väga aus olla, siis Mihkelsoni ma isiklikult olen paar korda juba kutsunud. Mitte väga põhjalikult, aga vihjamisi küll. Aga Tsahknaga meil nii konkreetseid jutuajamisi pole olnud, aga põhimõtteliselt küll, sest nemad esindavad seda nö vaba konservatiivset joont, mida siis esindab ka Vabaerakond," rääkis Vabaerakonna esimees Artur Talvik "Aktuaalsele kaamerale".

Talvik lisas, et ettepanek tehakse mõlemale.

Reformierakond on huvitatud Mihkelsonist.

"Marko Mihkelsoniga neid vestlusi on ju peetud ja mitte ainult minu poolt, vaid ka teiste inimeste poolt ja nagu Marko on ka täna öelnud, et ta ei ole Eesti poliitikale veel kõike andnud," sõnas Reformierakonna esimees Hanno Pevkur.

Tsahknaga on olukord keeruline, tunnistas Pevkur. "Tema oli ju see, kes koalitsiooni lõhkus."

Võimulolevale koalitsioonile tähendab Tsahkna ja Mihkeklsoni lahkumine, et riigikogu saalis saavad nad 101-st saadikust loota senise 56 toetushääle asemel 54-le. Tegelikult võib see number veelgi väheneda, arvestades, et Keskerakond ei ole ühtne.

Tsahkna tunnistas, et neist võib kujuneda riigikogus kaalukeel. "Kui vaadata seda häälte arvu ja vaadata ka nüüd viimaseid hääletusi, siis 56 häält on olnud väga harva koalitsioonil koos. Aga selleks me olemegi, et arutada läbi. Kui on mõistlikud otsused, siis neid me alati toetame," märkis ta.

Tsahkna ja Mihkelson jätkavad riigikogus akna all, kus on kohad fraktsioonita saadikutele.

"Aktuaalse kaamera" uudislugu:

Mihkelson rääkis oma otsusest IRL-ist lahkuda ka "Aktuaalse kaamera" otsestuudios:

Toimetaja: Priit Luts, Tiina Jaakson, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: