Venezuela võimud teatasid rünnakust sõjaväebaasile

{{1502024700000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Venezuela sõdurid pealinn Caracases. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venezuelas sai pühapäeval rünnakus sõjaväebaasile surma inimene ja veel mitu vahistati, teatas armee ülemjuhataja kindral Jesus Suarez Chourio.

"See, mis täna aset leidis, oli Põhja-Ameerika impeeriumi toetatud opositsiooni ning selle kaasajooksikute kinnimakstud terroristide ja palgasõdurite rünnak. Ühe neist me tapsime ja teine sai raskelt haavata," ütles kindral riiklikus telekanalis edastatud pöördumises.

Riigiametnikud ja sõjaväelased olid juba varem teavitanud "terroristlikust rünnakust".

Venezuela Sotsialistliku Partei juht Diosdado Cabello teatas Twitteris, et sõdurid reageerisid Valencia linnas Paramacay baasis toimunule kiiresti ja said olukorra kontrolli alla.

"Varajastel hommikutundidel sisenesid terroristlikud ründajad Valencias Paramacay baasi" ja "mitu terroristi peeti kinni," ütles Cabello.

Valitsus saatis "sisejulgeoleku tagamiseks" kohapeale sõdurid ning "riigi teistes sõjaväeüksustes on olukord absoluutselt normaalne", lisas Cabello.

Paramacay baasi kasutavad Riiklikud Bolívari Relvajõud (FANB).

"Meie FANB tõrjus edukalt paramilitaarse kuritegeliku ja terroristliku rünnaku. Seitse kinnipeetut annavad infot," ütles Twitteris viitseadmiral Remigio Ceballos, kes juhib sõjaväe strateegiliste operatsioonide väejuhatust.

"Nad ei suutnud teha midagi FANB vastu ... Nad üritavad seda rünnata terroristlike võtetega. Nad ei suuda seda," lisas Twitteris relvajõudude ülem ja kaitseminister Vladimir Padrino.

Kohalikus meedias ja sotsiaalvõrgustikes levisid teated võimalikust sõjalisest ülestõusust Valencias president Nicólas Maduro valitsuse vastu, kuid kinnitust sellele pole seni saadud.

Veebi riputatud videos kuulutab end maaväe kapten Juan Caguaripanoks nimetav mees välja "õiguspärase mässu ..., et tõrjuda Nicolas Maduro mõrvarlik türannia". Caguaripano, kelle taga seisab videos 15 sõjaväevormis meest, nõuab videos üleminekuvalitsust ja "vabu valimisi".

Caguaripano sõnul alustasid nad mässu Carabobo osariigis, kus asub ka Valencia linn. Ta lisab, et video osalised peavad sõjaliseks sihtmärgiks kõiki üksusi, mis ei lähe mässuga kaasa.

Venezuela opositsioonijuht Lopez naasis koduaresti

Venezuela opositsioonijuht Leopoldo Lopez, keda hoiti neli päeva sõjaväevanglas, toodi laupäeval tagasi koduaresti, teatas tema abikaasa Lilian Tintori.

46-aastane Lopez oli juba varem koduarestis, Venezuela julgeolekuteenistus viis ta päev pärast asutava kogu valimisi sõjaväevanglasse. Samal päeval viidi koduarestist minema ka teine teisitimõtleja Antonio Ledezma, kes vabastati vanglast ja lasti koduaresti reedel.

Venezuela põhiseadusassamblee vannutas ametisse uue peaprokuröri

Venezuela uus põhiseadusassamblee vannutas laupäeval ametisse valitsusele lojaalse peaprokuröri, kes vahetab välja sellelt ametikohalt tagandatud Luisa Ortega.

Tarek William Saab lubas kaitsta venezuelalaste õigusi praeguses "ajaloolises olukorras", kui kõik alates riigipeast ja lõpetades tavainimestega seisavad silmitsi välisohtudega.

Saab oli enne peaprokuröriks määramist Venezuela õigusvahemees.

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon kehtestas eelmisel kuul tema suhtes sanktsioonid seoses suutmatusega täita oma kohuseid ajal, mil Venezuela valitsus surus maha valitsusvastaseid meeleavaldusi.

Opositsioon: Maduro on võtnud Venezuela institutsioonid pantvangi

Venezuela president Nicolás Maduro ja tema partei on võtnud riigi institutsioonid täielikult pantvangi, ütles opositsioon laupäeval pärast seda, kui uus põhiseadusassamblee tagandas peaprokuröri.

"Üks käsi, üks partei" on võtnud täieliku kontrolli "ebaseadusliku mehhanismi kaudu, mis on täiesti diktaatorlik", sõnas opositsiooni kontrolli all oleva parlamendi spiiker Julio Borges ajakirjanikele.

USA mõistis hukka Venezuela peaprokuröri tagandamise

USA mõistis hukka Venezuela uue põhiseadusassamblee sammu tagandada riigi peaprokurör.

USA välisministeeriumi kõneisik Heather Nauert ütles, et Luisa Ortega tagandamine oli ebaseaduslik ja katse tugevdada president Nicolás Maduro autoritaarset diktatuuri.

Ta ütles, et USA tervitab Lõuna-Ameerika kaubandusühenduse Mercosur otsust peatada Venezuela liikmesus suutmatuse eest järgida demokraatlikke norme.

USA oli kutsunud Venezuelat mitte korraldama põhiseadusassamblee valimisi ning ütles, et valimised olid ebaseaduslikud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: