Venezuela veebilehti ründasid mässulisi toetavad häkkerid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1502173740000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Venezuela rahvuskaartlased pealinn Caracases. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kümned Venezuela veebilehed, paljud neist riigiasutuste omad, langesid esmaspäeval häkkerirünnaku ohvriks, saitidele postitatud sõnumis avaldati toetust nädalavahetusel sõjaväebaasi rünnanud rühmitusele.

Rühm relvastatud isikuid kolme endise ohvitseri juhtimisel ründas pühapäeval armeebaasi Valencia linnas.

President Nicólas Maduro sõnul sai kaks ründajat surma ja mitu võeti kinni. Paljud pääsesid siiski põgenema, haarates baasist kaasa relvi. Maduro sõnul on alustatud põgenike otsimist.

Häkkerid avaldasid veebilehtedele ilmunud teates toetust "operatsioon Davidile", mis ajakirjanduse andmeil oli Valencia rünnaku koodnimi.

"Diktatuuri päevad on loetud," lisati sõnumis.

Häkkerite rühm, mis ütles oma nimeks The Binary Guardians, võttis teiste seas sihikule valitsuse ja ülemohtu portaalid. Ettevõtetest langesid rünnaku alla muu hulgas tellitav teleteenus Direc TV ja telefonioperaator Digital.

Maduro lojalistid tungisid Venezuela parlamendi saali

Venezuela opositsiooni kontrollitava parlamendi saali tungisid esmaspäeval sõdurite toel president Nicólas Madurole lojaalse põhiseadusassamblee liikmed.

Seadusandjad postitasid parlamendi Twitteri kontole fotosid inimrühmast saalis, mida nad Caracase Seadusandlikus Palees kasutavad.

Ühekojaline parlament Rahvusassamblee jagab hoonet mõjuvõimsa põhiseadusassambleega, mille Maduro lõi nädala eest valimiste kaudu, mida opositsioon nimetas ebaseaduslikeks.

Saali tormanud inimeste seas oli ka põhiseadusassambleed juhtiv Maduro endine välisminister Delcy Rodriguez.

Seadusandjad kardavad, et põhiseadusassambleele, millele on antud pea piiramatu võim, võib Maduro võimu konsolideerimiseks parlamendi laiali saata.

Nädalavahetusel vallandas uus assamblee riigi peaprokuröri Luisa Ortega, kellest oli saanud presidendi üks häälekamaid kriitikuid.

Venezuela kohus käskis vangistada Caracase ühe rajooni meeri

Venezuela valitsusmeelne ülemkohus käskis ametist kõrvaldada ja vangistada pealinna Caracase ühe rajooni meeri, kes on presidendivastaste meeleavalduste keskmes.

Kohus mõistis Ramón Muchacho vangi 15 kuuks, sest ta ei täitnud korraldust eemaldada valitsusvastaste barrikaade Caracase idaosas Chacao rajoonis.

Muchacho asukoht pole teada, kuid ta mõistis kohtu otsuse Twitteris hukka. "Kogu revolutsiooniline ebaõiglus on langenud minu õlgadele", sest täitsin oma ametikohust, kui tagasin põhiseaduses sätestatud meeleavaldamise õiguse, lausus Muchacho.

Võrdlemisi rikkas Chacao piirkonnas toimusid ühed ägedamad protestijate ja julgeolekujõudude kokkupõrked. Mitmendat kuud vältavatel valitsusvastastel meeleavaldustel on surma saanud üle 120 inimese.

ÜRO kritiseeris inimõigusrikkumisi Venezuelas

ÜRO on leidnud Venezuelas tõendeid liigse jõu "laialdasest ja süstemaatilisest" kasutamisest, omavolilisest kinnipidamisest ja teistest inimõigusrikkumistest meeleavaldajate vastu, teatas ÜRO inimõigusamet teisipäeval.

Esialgseil andmeil pole "mingeid märke", et olukord paraneks, ütles ameti esindaja Ravina Shamdasani.

ÜRO andmeil vastutavad Venezula julgeolekujõud vähemalt 46 inimese hukkumise ja valitsusmeelsed relvarühmitused vähemalt 27 inimese hukkumise eest.

Kokku uuritakse president Nicolás Maduro vastaste meeleavalduste raames 124 surma. ÜRO sõnul pole ülejäänute puhul selge, kes ülejäänud surmade eest vastutav.

Teiste inimõigusrikkumiste seas toodi välja "kodude läbiotsimised ning meeleavalduste raames kinni peetute piinamine ja väärkohtlemine".

ÜRO raport ilmub täies mahus augustis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: