Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaitsja taotles Savisaarele uut terviseekspertiisi, kohus ei nõustunud

{{1502176140000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Harju maakohtus teisipäeval jätkuval kohtuprotsessil taotles kaitsja Edgar Savisaarele täiendavat terviseekspertiisi, kuid kohus kohapeal nõu pidades otsustas, et ei rahulda seda taotlust.

Vandeadvokaat Oliver Nääsi sõnul ilmnes pärast eelmisel istungil Savisaare hospitaliseerimist, et tal on olnud insult. "Ajaliselt tuvasatamata hetkel on tal insult olnud," kinnitas Nääs.

Nääsi hinnangul on sellest tulenevalt Savisaarele vaja kindlasti teha uus terviseekspertiis. "Täiendava ekspertiisi mõte on selles, et tuvastada tema võime osaleda kohtumenetluses," märkis Nääs.

Edgar Savisaar ütles kohtule, et mõnikord nähakse vastuolu selles, et ta kavatseb kandeerida kohalikel valimistel. "Siin ei ole vastuolu. Ka raskelt haige inimene võib kandideerida," märkis Savisaar.

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus leidis, et täiendav terviseekspertiis pole vajalik ja prokuratuur kaitsja taotlust ei toeta.

"Kindlasti pole põhjendatud uue komisjoni moodustamine. Küsimused on saanud vastuse. Kõiki küsimusi on võimalik esitada kohtupidamise käigus," märkis Evestus.

Kohus vaagis taotlust kohapeal ja jättis selle rahuldamata.

Nääs leiab, et rahapesusüüdistuses tuleb menetlus lõpetada

Nääsi sõnul on Savisaare rahapesusüüdistuses vaja seoses mõistliku menetlusaja möödumisega menetlus lõpetada. Nääsi taotlust toetas ka Alexander Kofkini kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv.

Nääsi sõnul sai Savisaar tema suhtes rahapesukahtluse tõttu käivitatud uurimisest teada juba 2011. aasta lõpus ehk ajal, mil uurijad tegid õigusabipalve Šveitsi.

"On selge, et kui Savisaar sai teada, et teda kahtlustatakse väga raske kuriteo toimepanemises, siis see hakkas teda mõjutama," ütles Nääs.

Nääsi sõnul on praeguseks seda menetletud juba üle kuue aasta ja see ei ole mõistlik menetlusaeg "Kusjuures oli uurimises mitmeid väga pikki pause ja seda mitte Savisaare süül," kinnitas Nääs.

Evestuse sõnul pole ka see taotlus põhjendatud.

"Suures ulatuses rahapesus on aegumistähtajaks 10 aastat," tõdes Evestus.

"Mõistliku menetlusaja möödumisest Savisaare suhtes pole põhjust rääkida," ütles Evestus.

Evestuse sõnul ei sõltunud selles episoodis toimunud uurimises kõik Eesti riigist, kuna välisriikidelt õigusabipalvetele vastuste saamine võttis aega.

Evestus märkis, et tuleb ka arvesse võtta rahapesu uurimise keerukust ja rahvusvahelist mõõdet.

Ka Kofkini puhul ei ole põhjust rääkida mõistliku menetlusaja möödumisest, leidis Evestus.

Evetuse sõnul pole Kofkin olnud kahtlustatav ja süüdistatav muudes kriminaalasjades kui altkäemaksu kriminaalasjas ning tema suhtes ei ole seoses rahapesuga ka mingeid menetlustoiminguid kunagi tehtud.

Kohus kujundab oma seisukoha selle taotluse kohta paari nädala jooksul.

Süüdistus

Riigiprokuratuur süüdistab Savisaart (67) Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, ametiisikuna ja grupis, samuti neljas altkäemaksu võtmise episoodis, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises. Keskerakond on süüdistuse saanud juriidilise isikuna.

Savisaarele altkäemaksu andmises on süüdistuse saanud ärimehed Aivar Tuulberg (55), Alexander Kofkin (76), Hillar Teder (54) ja Vello Kunman (65).

Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot (68) süüdistatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises süüdistatakse ekspoliitik Villu Reiljani (64), samuti peab kohtu ette astuma Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser (37).

Seitsme ametiisiku suhtes lõpetas prokuratuur kriminaalmenetluse aluse puudumise tõttu, kuna ametnike tegevus ei olnud kantud tahtlusest omastada linna vara erakonnale ega sellega seotud inimestele. 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: