Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hispaania politseinikud lasid Barcelona rünnaku väidetava sooritaja maha

{{1503300420000 | amCalendar}}
Foto: Kataloonia politsei foto

Hispaania võimud kinnitasid, et Barcelona kaubikurünnakus kasutatud sõiduki juhtimises kahtlustatud marokolasest noormees Younes Abouyaaqoub lasti esmaspäeval politseinike poolt maha.

Sündmused Subiratsi asula lähistel said alguse, kui üks naine teatas politseile kahtlaselt käituvast mehest. Sündmuskohale saabunud politseinikud kohtasid pommivesti sarnast asja kandvat meest ning vastasseisu käigus lasti mees maha, vahendas Reuters.

Alguses võimud tema nime ei kinnitanud ning meedias liikus juhtunu asjus erinevaid versioone. Samuti tuli pommivesti sarnast eset pommiroboti abil uurida.

Hiljem aga saabus ametlik kinnitus, et maha lastu näol on tegu Abouyaaqoubi ehk Kataloonia terrorirünnakud korraldanud grupi väidetavalt viimase vabaduses viibiva liikmega.

"Me kinnitame, et Subiratsis maha lastud mees on Barcelona terrorirünnaku sooritanud Younes Abouyaaqoub," kirjutas Twitteris Kataloonia kohalik politsei.

Terrorirünnakutes hukkunute arv kerkis viieteistkümneni

22-aastast Abouyaaqoub kahtlustatakse selles, et ta sõitis neljapäeval Barcelona kesklinnas La Ramblal kaubikuga kohalike ja turistide sekka, tappes 13 inimest.

Ta põgenes jalgsi, pussitas surnuks möödakäija ja röövis tema auto, et linnast põgeneda.

"Siis jõudis ta sinna kohta, kus ta varitses Pau Perezit, kui too parkis oma autot ning tappis ta umbes 10 minuti jooksul. Kurjategija pussitas Perezit, viskas surnukeha auto tagaistmele ja seejärel üritas Barcelonast minema sõita," selgitas Kataloonia politseiülem Josep Lluis Trapero.

Terrorirünnaku ja esmaspäeva vahel varjas ta end ühes Barcelona korteris, kus naabrid ta aga ära tundsid.

Reede varahommikul rammisid teised sama terrorirakukese liikmed jalakäijaid mereäärses Cambrilsi kuurortlinnas, neist üks pussitas naist, kes hiljem suri.

Kõik viis selles Cambrilsi autos istunud meest lasi politsei maha. Kõik terrorirakukese liikmed peale Abouyaaqoubi arvati olevat kinni peetud või surnud.

Terrorirünnakutes sai viga rohkem kui 120 inimest.

Hispaania politsei teatas varem, et otsib endiselt meest, keda peetakse eelmisel nädalal Barcelonas ja Cambrilsis 14 ohvrit nõudnud terrorirünnakud korraldanud raku viimaseks liikmeks.

Esmaspäeval jätkus politseioperatsioon Hispaania kirdeosas Prantsusmaa piirialal.

Politsei teatel korraldas rünnaku 12-liikmeline rühmitus, mille kõik liikmed olid seotud Ripolli väikelinnaga Hispaania põhjaosas.

Terroristide rühm oli seotud radikaalse islamivaimulikuga

Abouyaagoub sündis Marokos, kuid kasvas üles Ripolli väikelinnas Kataloonias, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seal sattus ta radikaalse islamivaimuliku Abdelbaki Es Satty mõju alla.

Narkootikumide hangeldamise eest vanglasse sattunud Satty elas vangikongis läbi usulise ärkamise. Pärast vabanemist sai ta tööd Ripolli mošee imaamina, peamiselt põhjusel, et kedagi paremat polnud sealse koguduse peale lihtsalt võtta.

Ta üritas vaimulikutööle asuda ka Belgias, Vilvoordi linnas, seal sai takistuseks tema vanglakaristus, ent belglastel polnud aimugi, et tegu on ohtliku fanaatikuga. Ka Hispaania politsei ei pööranud "põrgutulejutlusi" pidavale vaimulikule enam tähelepanu, ehkki tema sümpaatia radikaalse, fanaatilise islami vastu oli üldteada.

Terrorirühmituse lõi ta tollal veel alaealistest poisikestest. Neist paljud on tänaseks surnud.

Palju aga on veel liikvel endisest narkoärikast islamivaimuliku ajupesule allunud noorukeid, ei oska praegu keegi isegi täpselt aimata.

Hispaania politsei kinnitas imaami hukkumist plahvatuses

Hispaania politsei kinnitas esmaspäeval, et enne terrorirünnakuid kadunuks jäänud Maroko päritolu imaam Abdelbaki Es Satty hukkus plahvatuses, mis kärgatas pommivalmistaja kodus.

"See on kinnitust leidnud. Seal majas olid imaami jäänused," ütles Kataloonia politseiülem Trapero.

Plahvatus, millele Trapero viitas, toimus kolmapäeva õhtul kell 23.17 Barcelonast 200 kilomeetrit lõunasse jäävas 10 000 elanikuga Alcanari linnas. Plahvatus purustas kahe vastasmaja fassaadid ja kostis mitme kilomeetri kaugusele. Algselt arvati, et tegemist oli õnnetusega, mille põhjustas vigane gaasisüsteem.

Algselt teatati, et plahvatuses hukkus üks inimene. Hiljem selgus DNA testidest aga, et plahvatuskohal olid kahe inimese jäänused.

Hispaania politsei tuvastas Barcelona rünnakuauto juhi

Hispaania politsei teatas varem esmaspäeval, et on teinud kindlaks neljapäeval Barcelona La Ramblasel inimeste sekka sõitnud kaubiku juhi.

Kataloonia politsei teatas autojuhi kindlakstegemisest Twitteris, kuid ei avaldanud tema nime.

Kataloonia siseminister Joaquim Forn ütles kohalikule raadiole, et "kõik viitab sellele, et kaubiku roolis oli Younes Abouyaaqoub".

Hispaania võimud edastasid esmaspäeval Europolile eelmisel nädalal kaubikuga rahva sekka sõitnud terroristi isikuandmed, mis võimaldab käivitada üleeuroopalise otsingu, teatas Kataloonia regionaalvalitsus.

"Teatame Euroopa politseijõududele selle isiku andmed, kuna teda otsitakse ilmselt taga kõigis Euroopa riikides," ütles Kataloonia siseminister Forn raadiousutluses. 

Toimetaja: Laur Viirand, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: