Sipilä: riigijuhid võtsid Tallinnas Macroni ideed kahetiselt vastu

Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. Autor/allikas: EU2017EE

Prantsusmaa president Emmanuel Macron esitles neljapäeva õhtul Kadriorus toimunud õhtusöögil teiste liikmesriikide juhtidele oma nägemust Euroopa Liidu edasisest reformimisest. Soome peaminister Juha Sipilä kommenteeris ringhäälingule Yle, et riigijuhid võtsid Prantsuse presidendi ideed kahetiselt vastu.

"See innukus on Lõuna-Euroopas ja Põhja-Euroopas natuke erines," nentis Sipilä Soome ringhäälingule pärast õhtusööki antud intervjuus.

"Siin põhja pool rõhutatakse seda, et teeme seda, milles kokku leppisime, ning lõuna pool jälle ollakse innukamad looma visioone tulevikust ja integratsiooni süvendamisest," jätkas ta.

Sipilä sõnul astus Macron Tallinnas üles sõnavõtuga, mille sisu oli sarnane tema kõnele, mille ta pidas teisipäeval Sorbonne'i ülikoolis. Ka siis kutsus ta Euroopa Liitu üles tihedamale koostööle - näiteks tegi ta ettepaneku luua ühine kaitse-eelarve ja ühised maksud ühiste kulude rahastamiseks.

Soome valitsusjuhi sõnul ei ole Macroni visioonid eriti muutnud Euroopa Liidu tulevikku arutelu sellest staadiumist, milline see oli kevadel enne Macroni presidendiks valimist. Mingit vastukaja Macron siiski sai.

"Mitmes sõnavõtus kiideti seda, et vaja on natuke kaugemat vaadet kui see, kuhu jõuti Bratislava protsessis," märkis Sipilä.

Merkel kiitis Macroni algatust

Enne õhtusööki ütles Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, et Prantsusmaa ja Saksamaa on mitme Macroni poolt esitatud väite asjus samal seisukohal.

"Detailide üle tuleb veel arutleda, kuid ma olen veendunud, et Euroopa ei saa jääda paigale, vaid see peab edasi arenema," selgitas Merkel.

Samas on Merkelil raske võtta väga kindlaid seisukohti Macroni ettepanekute teemal enne seda, kui Saksamaal on kokku pandud uus koalitsioon ja valitsus.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles omakorda paar nädalat tagasi, et eriti eurotsooni integratsiooni tuleb süvendada.

Euroopa Liidu riigijuhtide digitaalvaldkonna tippkohtumine Tallinnas jätkub reedel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: