Hispaania ärgitas Katalooniat kohalikke valimisi korraldama

{{1507296900000 | amCalendar}}
Inimesed Kataloonia lippudega.
Inimesed Kataloonia lippudega. Autor/allikas: Pascal Rodriguez/SIPA/Scanpix

Hispaania valitsus kutsus Katalooniat reedel üles korraldama kohalikud valimised, et lahendada katalaani separatistlike liidrite iseseisvuspüüdlustest tingitud poliitiline kriis.

"See oleks hea algus selle mõra lappimiseks ... kohalike valimiste kaudu," ütles pressikonverentsil valitsuse kõneisik Ignacio Mendez de Vigo.

Hispaania valitsus võttis reedel vastu määruse, mis teeb ettevõtetele lihtsamaks nende juriidilise aadressi Katalooniast mujale viimise.

Riigi majandusministeeriumi teatel on samm vastus ettevõtlussektori nõudmistele, mis on tekkinud seoses regioonis valitseva ebakindlusega.

Neljapäeval teatas Hispaania suuruselt viies pank Sabadell, et viib oma peakontori Katalooniast minema, tulenevalt Kataloonia juhtide ähvardustest kuulutada välja piirkonna iseseisvus.

Kataloonia valitsus esitas parlamendile iseseisvushääletuse tulemused

Kataloonia valitsus esitas reedel piirkonna parlamendile esmaspäevase iseseisvusreferendumi lõplikud tulemused.

Tegemist on kohustusliku sammuga enne, kui välja kuulutada iseseisvus, nagu separatistlikud poliitikud on lubanud.

Hispaania keskvõim nimetas rahvahääletust ebaseaduslikuks ja põhiseaduskohus andis korralduse see ära jätta. Kuid hääletus 1. oktoobril toimus kontrolli puudumisest ja Hispaania politsei vägivallast hoolimata.

Lõplikud tulemused kinnitavad esialgseid, mille kohaselt 90 protsenti hääletanutest toetas iseseisvust. Piirkonna valitsuse andmeil käis valimiskastide juures 2,28 miljonit katalaani ehk 43 protsenti hääleõiguslikest. Vastu hääletas neist kaheksa protsenti.

Kataloonia president Carles Puigdemont esineb teisipäeval pöördumisega Kataloonia parlamendi poole, et anda aru kujunenud poliitilise olukorra kohta. On ebaselge, kas tema ja teised separatistlikud seadusandjad kasutavad istungit hääletuseks iseseisvuse väljakuulutamise üle.

Šveits on kontaktis Hispaania-Kataloonia kriisi mõlema poolega

Šveits teatas reedel, et on kontaktis Hispaania-Kataloonia poliitilise kriisi mõlema poolega, kuid rõhutas, et ametlik vahendamine ei saa alata enne, kui mõlemad leerid on valmis.

Kataloonia president Carles Puigdemont on palunud pühapäevasest iseseisvusreferendumist põhjustatud kriisi rahvusvahelist vahendamist, Hispaania võimud nõuavad aga Kataloonia valitsuselt eeltingimusena iseseisvuse väljakuulutamise plaanist loobumist.

Šveitsi välisministeerium ütles avalduses, et Kataloonia küsimus on Hispaania sisepoliitika, milles Šveits ei saa seisukohta võtta, küll aga on ta veendunud rahumeelses lahenduses dialoogi teel.

"Šveits on kontaktis mõlema poolega, aga hetkel ei ole tingimusi vahendamiseks," ütles välisministeerium. "See saab toimuda üksnes mõlema poole soovil."

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: