Pliist laskemoona sattumine loodusesse mürgitab kotkaid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Maaülikoolis pliimürgitusest toibuv merikotkas. Autor/allikas: Madis Leivits/Zooloogid 2.0

Kalju- ja merikotkaste hukkumise põhjusi käsitlev värske uuring teeb ettepaneku keelata pliid sisaldava laskemoona kasutamine jahinduses või panna pliimoona kasutamisele peale saastetasu.

Uuringu käigus selgitas veterinaararst Madis Leivits välja viimastel aastatel kogutud 20 merikotka ja kolme kaljukotka surma põhjused. Tervelt 12 juhul oli surma põhjuseks pliimürgistus. Koos varasemate uuringutega on teadlastele ühtekokku teada 52 kotka surmapõhjus, milleks 27 juhul on pliimürgistus, kirjutas Saarte Hääl.

Uuringu autori sõnul oleks pliimürgistuste ärahoidmiseks kõige tulemuslikum pliid sisaldava laskemoona kasutamise täielik keelustamine jahipidamisel. Pliimoona kasutamisel satub keskkonda suures koguses mürgist raskemetalli, mille ohvriks kotkad raipesööjatena langevad. Lisaks on pliimoonaga kütitud uluki liha tarbimine oluline terviserisk ka inimesele. Alternatiivsed laskemoonad on Leivitsa sõnul oma ballistilistelt omadustelt tavapärase pliimoonaga samaväärsed.

Arvestades aga jahimeeste kui väga konservatiivse ja mõjuvõimsa huvigrupi vastuseisu pliimoona keelustamisele, pakkus Leivits välja seada pliimoona kasutamisele saastetasu. See ärgitaks ka jahimehi kasutama keskkonnale ohutut, pliid mittesisaldavat laskemoona.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: