Ametnikud: USA lahkub UNESCO-st

{{1507816560000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

ÜRO kultuuriagentuuri UNESCO väidetavalt Iisraeli-vastaseid resolutsioone korduvalt kritiseerinud USA lahkub organisatsioonist, ütlesid Ühendriikide ametnikud neljapäeval.

USA peatas 2011. aastal UNESCO rahastamise, kuna selle liikmeks võeti Palestiina. Välisministeerium jättis siiski alles büroo UNESCO Pariisi peahoones ja on üritanud kulisside tagant selle poliitikat mõjutada.

Neljapäeval kinnitasid USA ametnikud UNESCO-st lahkumise teadet. Otsus tuleb ajal, mil organisatsioon valib endale uut juhti.

USA süüdistab organisatsiooni "Iisraeli-vastases eelarvamuses".

Washington loob UNESCO juurde "vaatlusmissiooni", mis asendab praeguse esinduse Pariisis asuvas agentuuris, teatas välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert.

USA on vastu kõikidele ÜRO sammudele, mis on mõeldud Palestiina tunnustamiseks riigina. Ühendriikide sõnul peab ÜRO riikluse tunnustamisega ootama, kuni on jõutud Lähis-Ida rahuleppeni.

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon on hakanud üle vaatama mitmeid rahvusvahelisi kokkuleppeid, viies ellu niinimetatud "Ameerika kõigepealt" välispoliitikat.

UNESCO lahkuvat peasekretäri Irina Bokovat informeeriti lahkumise otsusest neljapäeval, teatas välisministeerium.

"Seda otsust ei langetatud kergelt ning see peegeldab USA muret kuhjuvate võlgade suhtes UNESCO-s, vajadust põhjalike reformide järgi organisatsioonis ning UNESCO jätkuvat Iisraeli-vastast eelarvamust," ütles Nauert.

"USA teatas peasekretärile soovist jääda UNESCO-ga seotuks liikmestaatuseta vaatlejariigina, et panustada USA arvamuste, vaadete ja ekspertiisiga mõningates olulistes küsimuses, millega organisatsioon tegeleb, nende seas maailmapärandi kaitsmine, meediavabaduse edendamine ning teadus- ja haridusalase koostöö edendamine," ütles pressiesindaja.

UNESCO juht avaldas USA lahkumisotsuse üle kahetsust

ÜRO kultuuri- ja haridusorganisatsiooni UNESCO juht Irina Bokova avaldas neljapäeval sügavat kahetsust USA lahkumisotsuse üle, nimetades seda "kaotuseks multilateraalsusele".

"Ma soovin väljendada siirast kahetsust USA otsuse üle lahkuda UNESCO-st," ütles Bokova avalduses.

Iisrael: USA lahkumine UNESCO-st tähistab uue ajastu algust ÜRO-s

USA otsus lahkuda UNESCO-st tähistab uue ajastu algust ÜRO-s, ütles Iisraeli suursaadik maailmaorganisatsioonis Danny Danon neljapäeval.

Suursaadiku sõnul näitab see, et "Iisraeli diskrimineerimise eest tuleb maksta".

Washington on vastu ÜRO agentuuride sammudele tunnustada Palestiinat riigina ning on seisukohal, et sellega tuleb oodata kuni Lähis-Ida rahuleppeni.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: