Austria konservatiivid kutsusid parempopulistid võimukõnelustele ({{commentsTotal}})

{{1508841660000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Austria järgmiseks kantsleriks tõusev konservatiivide liider Sebastian Kurz ütles teisipäeval, et on esitanud parempopulistlikule Vabadusparteile (FPÖ) kutse alustada koalitsiooniläbirääkimisi.

FPÖ nõustus alustama kõnelusi koalitsioonivalitsuse moodustamiseks.

"Võtsime kutse vastu," ütles FPÖ juht Heinz-Christian Strache.

Rahvapartei (ÖVP) esimehe välisminister Kurzi otsus võib tuua parempopulistid Austrias esimest korda valitsusse pärast 2000. aastat.

Rahvapartei võitis 15. oktoobri parlamendivalimised, kogudes 31,5 protsenti häältest. Sotsiaaldemokraadid said 26,9 ja Vabaduspartei 26 protsenti.

Austriat on alates 2007. aastast valitsenud Sotsiaaldemokraatide (SPÖ) ja Rahvapartei nn suur koalitsioon.

Rahvapartei ja Vabaduspartei rõhutasid valimiskampaania ajal mõlemad vajadust kontrollida karmimalt sisserännet, kiirendada eitava vastuse saanud asüülitaotlejate väljasaatmist ning karmistada meetmeid radikaalse islami vastu.

Kurzi sõnul on kahel parteil sarnased seisukohad ka maksukärbete osas.

Sisseränne on austerlaste jaoks põletav teema pärast tunamullust põgenikekriisi, kui Austriasse saabus massiliselt dokumentideta põgenikke Lähis-Idast ja Põhja-Aafrikast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nagu te kõik teate, on Vabadusparteil ja Rahvaparteil mõned ühised, kuid ka mõned erinevad ideed. Kõneluste ajal Vabaduspartei juhi Christian Strachega jäi mulle mulje, et nende poolt on tugev tahe tekitada muutusi ja luua ka võimalused nende läbiviimiseks Austrias," ütles Kurz.

Austria president Alexander Van der Bellen tegi reedel Kurzile ülesandeks valitsuse moodustamise. Kurz ütles, et pärast kohtumisi kõigi parlamendis esindatud erakondadega otsustas ta kutsuda koalitsioonikõnelustele FPÖ.

Kurz lisas, et Vabaduspartei juht Heinz-Christian Strache "on ilmutanud valmisolekut koos riigis muudatuste läbiviimiseks".  

31-aastane Kurz, kes on sotsiaaldemokraadist kantsleri Christian Kerni lahkuva valitsuse välisminister, loodab valitsuse kokku saada jõuludeks. Uue koalitsiooni "põhitingimus" on tema sõnul "selgelt Euroopa-meelne hoiak".

"Austria saab olla tugev vaid siis, kui me ei ole lihtsalt Euroopa Liidu liige, vaid aitame aktiivselt blokki tugevdada," ütles Kurz.

Konservatiividega ühte valitsusse heitmine ei õnnestu aga kergesti, sest Vabaduspartei on rõhutatult Euroopa Liidu vastane.

Vabaduspartei asutasid 1956. aastal endised natsid. Hiljem on partei oma seisukohti leevendanud ning otse natsiparteiga kindlasti enam tegu ei ole. Lihtsalt parempopulismist räigemad on partei seisukohad siiski.

Haripunktil oli partei selle sajandi esimestel aastatel, kui Jörg Haideril õnnestus erakond ka valitsusse viia.

 

Teine võimalus valitsuse moodustamiseks oleks Rahvapartei jaoks koalitsioon sotsiaaldemokraatidega. See ei tundu Kurzile aga kuigi ahvatlev, sest just taoline valitsusliit tänavu kevadel lagunes.

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: