X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ruussaar: Venemaa huvides on toetada konflikti Madridi ja Barcelona vahel

Ainar Ruussaar ja Anvar Samost
Ainar Ruussaar ja Anvar Samost Autor/allikas: ERR

Ajakirjanik Ainar Ruussaare sõnul on Kataloonia küsimuses Venemaa huvides ilmselt toetada konflikti Madridi ja Barcelona vahel.

"Minu jaoks on üks suur küsimärk Venemaa. Olen püüdnud pisteliselt jälgida Vene kanaleid ja ametlikud kanalid on olnud hirmuäratavalt ettevaatlikud võtmaks positsiooni Kataloonia küsimuses või Hispaania küsimuses," ütles Ruussaar Vikerraadio saates "Samost ja Ruussaar".

Ajakirjanik Anvar Samost märkis, et kuuldavasti toimub see koosolek Kremlis, kus pannakse paika Vene suurte telejaamade foon, esmaspäeva hommikuti.

"Ma arvan, et Kremlil on väga lihtne valik, sest Hispaania on väga jõuline NATO liige, väga jõuline Euroopa Liidu liikmesriik, siis ilmselt Venemaa huvides on toetada seda konflikti Madridi ja Barcelona vahel," arvas Ruussaar.

Samosti sõnul ei saa ilmselt kõik maailmaasju läbi Venemaa vaatenurga kaaluda.

"Kuigi arvestades seda, et tegemist on meie suurima naabri ja mitte kõige sõbralikumaga, siis siin on oluline meelde tuletada, et Venemaa isegi kui ta mõnikord näib valivat mõnedes lääneriike puudutavates kriisiküsimustes poole, kuid tegelikult mängib kriisisüvendamistele, vaenusüvendamistele, mitte ei vali poolt," ütles Samost.

Tema sõnul käitub Venemaa nii ükskõik, millise lääneriike lõhestava kriisi puhul.

"Nad ei vali niivõrd üht või teist poolt, vaid valivad selle, et saaks kriisi veel sügavamaks ja rängemaks," märkis Samost.

Samosti sõnul on aga Kataloonia Euroopa ja ka Eesti poliitika küsimus ning Eesti on ka praegu ju EL-i eesistuja.

"Siin on Eesti siseriiklikult võttes kaks aspekti. Esiteks - iga riigikogu ja valitsuse liige esindab eelkõige Eesti rahvast. Teiseks Eesti rahva emotsionaalne foon Kataloonia suhtes oletatavasti ja tunnetatavalt on toetav," märkis Samost.

Ruussaar nõustus, et eestlaste puhul on selge, et Kataloonia iseseisvuslasi toetav foon on ajalooliselt niimoodi kujunenud.

"Meie Eesti juhtidel on väga raske teha avaldusi ühes või teises suunas, aga Euroopa Liidu juhid on pidanud seda tegema. Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker on öelnud, et ta ei taha, et EL-is oleks tulevikus 95 liikmesriiki ehk väga selgelt toetanud Madridi ja Euroopa ülemkogu juht Donald Tusk on öelnud, et loodetavasti pooldab Hispaania valitsus argumendi jõudu, mitte jõu argumenti, mis on ka väga selge sõnum sellele, et proovige nüüd läbi rääkida," tõdes Ruussaar.

"Mina eelkõige loodan, et siin Eesti enda tasandil on poliitikutel võimalus näidata, kas neil on võimet esindada Eesti rahva huve ja teiselt poolt neid samu emotsioone, mis sel rahval olemas on," ütles Samost.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: