Meedia: Põhja-Korea hävitas kurikuulsa tuumapolügooni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1527162300000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea on hävitanud vastavalt oma lubadusele Punggye-ri tuumapolügooni, teatasid neljapäeval USA uudisteagentuur Associated Press (AP) ja Hiina Rahvavabariigi agentuur Xinhua.

AP ja Xinhua on nende välismaiste meediaväljaannete hulgas, mille ajakirjanikud toodi Põhja-Korea võimude poolt tunnelite lõhkamist jälgima, vahendasid BBC ja Yle.

AP teatel lasti polügoon õhku plahvatuste seeriaga.

Punggye-ri polügoon asub Põhja-Korea kirdeosas hõreda asustusega mägises piirkonnas ning väidetavalt on Pyongyang korraldanud seal kõik kuus enda arvel olevat tuumakatsetust.

Tuumapolügooni hävitamist on peetud diktaator Kim Jong-uni hea tahte märgiks seoses pingeleevendusega Lõuna-Korea suunal ja enne võimalikku tippkohtumist USA presidendi Donald Trumpiga. Samas on viimasel nädalal Trumpiga kohtumise võimalus taas vastastikuse sõnasõja tõttu küsitavaks muutunud.

Põhja-Koread jälgivad välispoliitika eksperdid on kommenteerinud, et kuigi Punggye-ri tuumarajatise hävitamine on märkimisväärne samm, pole tegu siiski pöördumatu sammuga.

Samuti pole välisriikidel tegelikult ülevaadet, millises seisus diktatuuririigi tuumaprogramm päriselt on. AP hinnangul on tähelepanuväärne kas või see, et polügooni hävitamist kutsuti vaatama küll välismaised ajakirjanikud, kuid rahvusvahelised vaatlejad seda sündmust jälgida ei saanud.

Lisaks on erinevad teadlased väitnud, et polügoon kukkus osaliselt kokku ja muutus kasutuskõlbmatuks juba 2017. aasta septembris ning seega oli sellise demonstratiivse sammu tegemine Pyongyangi jaoks igati lihtne. Muuhulgas on teadlased nentinud, et polügooni kunagine kokkuvarisemine rohke testimise tulemusel võis tekitada tõsise keskkonnaohu.

KCNA: rajatis on täielikult lammutatud

Hiljem teatas Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA, et Punggye-ri tuumarajatis on täielikult hävitatud "tagamaks tuumakatsetuste lõpetamise läbipaistvust".

KCNA lisas, et mingit radioaktiivse materjali lekkimist või muud negatiivset mõju keskkonnale polügooni lammutamise käigus ei toimunud.

"Tuumakatsetuste lõpetamine on oluline protsess ülemaailmse tuumarelvadest loobumise suunas," lisas Põhja-Korea agentuur.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: