Kohus mõistis Tartu vallavanema Aivar Soobi tingimisi vangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1509515340000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tartu maakohus tunnistas Tartu vallavanema Aivar Soobi süüdi toimingupiirangu rikkumises ja omastamises ning mõistis talle tingimisi vangistuse. Soop plaanib otsuse edasi kaevata, vallavanema kohalt tagasi ei astu ja kuni lõpliku kohtuotsuseni võib ta ka juriidiliselt ametikohal jätkata.

Kohus mõistis Soobile (56) tingimisi üheaastase vangistuse ja võttis temalt kolmeks aastaks ära õiguse töötada avaliku ülesande täitmist nõudval ametikohal.

Kohus mõistis Soobilt riigi kasuks välja 54 115 eurot.

"Vallavanema staatus ja maine on saanud tugevalt kahjustada. Kuigi jätkuva kuriteona omastatud kütusekogused ja neile vastavad summad ei ole suured, on Aivar Soop enda käitumisega kahjustanud valla tippametniku mainet ja autoriteeti, diskrediteerides sellega ka teiste tippvallaametnike mainet ja usaldusväärsust," ütles kohtunik Heli Sillaots kohtusaalis otsust selgitades.

Kohus ei pidanud põhjendatuks karistada Soopi kergemal viisil ehk rahalise karistusega ning mõistis talle vangistuse. Kuna ta on varem karistamata, mõistis kohus vangistuse tingimisi.

"Kahtlust kütuse omastamise süüdistuse põhjendatuses kohtul pole, sest tankla turvakaamera salvestistelt on Aivar Soop selgelt äratuntav ning on näha, et ta tangib seal isiklikku sõiduautot kokku kolmel korral ning kahel korral tangib kanistrisse," märkis kohtunik.

Selle kohta, miks ei saanud kütust ametiautosse tankida, on Soop pakkunud erinevaid põhjendusi, kuid selle, et tema ametiauto oli remondis, lükkas prokuratuur tõenditega ümber. Samas väitis Soop ka seda, et tal tuli vallas kontrollsõite just isikliku autoga teha, muidu oleks vallarahvas ta ära tundnud.

"Tartu vallas on Aivar Soop vallavanemana töötanud vähemalt 1993. aastast. Sellise pika aja jooksul ei ole veenev ja usutav, et vallas elavad inimesed Aivar Soopi ei tea ja ei tunne ning selleks tuleks varjuda nädalavahetustel vallas sõitude tegemiseks enda isiklikku sõiduautosse," nentis kohtunik.

Kanistrisse soovis Soop enda sõnul kütust tankida pikemateks sõitudeks, kuna tal oli enda sõnul muuhulgas tarvis käia ka Lätis.

"Läti on sõbralik naaberriik. Pole vähimatki alust arvata, et Läti vabariigis käimiseks peab hakkama saama sealseid tanklaid külastamata," leidis kohtunik.

Soop ei ole ennast talle esitatud süüdistustes süüdi tunnistanud, vaid on oma käitumist õigustanud ning seetõttu on kohtu hinnangul põhjendatud talle ka lisakaristuse mõistmine.

Lõuna ringkonnaprokurör Marge Püss taotles Soobile kohtuvaidluses rahalist karistust 25 964 eurot ning lisakaristusena keeldu töötada avalikku ülesande täitmist nõudval ametikohal.

Vandeadvokaat Urmas Kõrgesaar leidis, et Soop tuleb kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

Süüdistuse järgi sõlmis Tartu vallavanem Soop 2013. aasta 14. aprillist kuni 2015. aasta 11. juunini tehinguid sihtasutusega Emajõe Jõeriik, mille nõukogu liige ta ise on.

Selliste tehingutega võttis ta Tartu vallale rahalisi kohustusi enam kui 100 000 euro eest SA Emajõe Jõeriik huvides, märkis süüdistus.

Lisaks süüdistatakse vallavanemat selles, et aastatel 2013 ja 2014 tankis ta ebaseaduslikult oma isiklikku sõiduautosse ning kanistritesse rohkem kui 200 euro eest talle Tartu valla poolt usaldatud kütust.

Soobi enese sõnul pole ta lepinguga seotud. "Äriregistri andmetel on minu nõukogu liikme staatus sihtasutuses Emajõe Jõeriik lõppenud 2012. aastal, ehk aasta varem. Tartu vallavalitsuse poolt oli lepingutele alla kirjutanud inimene, kes oli maanõunik ja Emajõe Jõeriigist tegevdirektor. Mina selle allakirjutamise juures ei olnud. Siin on sellised juriidilised nüansid, millele üle nüüd vaieldakse," on Soop ERR-ile öelnud.

Mis aga puudutab süüdistust, nagu oleks ta tankinud valla raha eest oma isiklikku sõiduautot, siis rääkis Soop, et tankis tõesti, kuid valla hüvanguks. "Kasutasin seda ametisõitudeks siis, kui ma valla poolt antud autoga sõita ei saanud. Oli valla auto siis remondis või mõni muu põhjus."

Niisiis ei näe Soop ka põhjust, miks ta peaks vallajuhi ametikohast loobuma.

Soobi sõnul plaanib ta kohtuotsuse edasi kaevata. "Selle, mis oli oma autos, olen vallale hüvitanud, aga fakt on see, et vallasõitu sai tehtud, on ka kaugemal sõidetud ja /.../ on ikkagi käidud Lätis ja selline asi on küll tehtud. Isiklikult ma tunnen küll, et tuleb vist edasi kaevata lõpptõe selgeks saamiseks," sõnas Soop kolmapäeval "Aktuaalsele kaamerale".

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning uurimist juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: