Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kõige rohkem kaotab tulumaksureformist hea palgaga töötav pensionär

{{1509539220000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Järgmisel aastal võib keskmisest kõrgema palgaga töötav pensionär jääda ilma maksimaalselt kuni 83 eurost kuus.

Nende inimeste hulk on sotsiaalkindlustuse andmeil aga väike, moodustades vähem kui ühe protsendi 408 000 hüvitise saajast.

Sotsiaalkindlustusamet maksab välja kolme hüvitist, mis on tulumaksuga makustatud: pension, vanemahüvitis ja kahjuhüvitis, mida makstakse tööõnnetuse või kutsehaiguse korral.

Tänasel päeval on pensionile juurde arvestatud automaatne maksuvabastus summas 236 eurot ehk inimene ei pea seda ise taotlema.

Uuest aastast kaob automaatne maksuvabastus ära, kuid umbes 3/4 inimestest uut avaldust sotsiaalkindlustusametile esitama ei pea, sest neil on see avaldus juba esitatud.

Alates 1. detsembrist saab inimene ka ise eesti.ee portaalist järgi vaadata, kas tulumaksuvabastuse rakendamiseks on avaldus sotsiaalkindlustusametile esitatatud või mitte. Kui ei ole ja inimesel on soov maksuvabastust pensionilt, vanemahüvitiselt või kahjuhüvitiselt rakendada, siis saab avalduse sealsamas kohe ka esitada

Kui inimesel on täiendavad tulumaksuga maksustatavad tulud, peab ta valima, millise väljamakse tegija juures ta maksuvabastust arvestada soovib.

Selleks, et teada saada, millises summas maksuvabastust rakendada saab, tuleb arvesse võtta kõik tulumaksuga maksustatavad tulud.

Pensionäril tuleb arvestada, et kui ta saab tulu mitmest kohast (pension, töötasu, või muu tulu) ning tulud kokku ületavad 2100 eurot kuus, siis hakkab ta võrreldes praegu kehtiva süsteemiga rahas kaotama. Maksimaalselt saab pensionär edaspidi 83 eurot vähem.

Näiteks töötav pensionär peab otsustama, kas esitab tulumaksuvabastuse avalduse tööandjale või sotsiaalkindlustusametile.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: