ÜRO: ISIS hukkas Mosuli lahingute ajal 741 tsiviilelanikku

Lahingutest räsitud Mosuli vanalinn.
Lahingutest räsitud Mosuli vanalinn. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Äärmusrühmitus ISIS hukkas lahingutes Iraagi linna Mosuli pärast 741 tsiviilelanikku, ütles ÜRO neljapäeval.

Juulis lõppenud Mosuli lahingutes ISIS-e võitlejate ja rahvusvahelise toetusega Iraagi Julgeolekujõudude (ISF) vahel hukkus ühtekokku 2521 tsiviilisikut, selgub ÜRO inimõigusamet raportist.

"Süüdlased peavad oma koletute kuritegude eest vastutust kandma," ütles ÜRO inimõigusvolinik Zeid Ra'ad Al Hussein.

ISIS vallutas Iraagi suuruselt teise linna Mosuli 2014. aastal.

Pärast linna tagasivallutamist ütles inimõigusamet, et on kogunud pealtnägijatelt ütlusi, mis annavad tunnistust tsiviilelanike massilisest röövimisest, tuhandete inimeste kasutamisest inimkilpidena, elumajade sihilikust pommitamisest ja linnast põgenevate elanike valimatust sihikulevõtmisest.

Sõjategevuse tõttu oli elukohast lahkuma sunnitud üle 800 000 inimese.

Inimõigusbüroo nõudis ka ISF-i ja nende liitlaste väidetavate vägivallategude uurimist.

Raportis on "registreeritud 461 tsiviilelaniku surm õhurünnakutes ISF-i juhitud pealetungi kõige intensiivsemas faasis, mis algas 19. veebruaril", ütles ÜRO avalduses ja lisas, et peaaegu ühelgi juhul ei ole süüdlast võimalik välja selgitada.

Inimõigusamet ärgitab Iraagi valitsust kutsuma Rahvusvahelist Kriminaalkohut kiiresti riigis valitsevat olukorda uurima.

"Mosuli "rahvusvaheliste kuritegude" süüdlaste üle kohut mõistes saadaksid Iraagi võimud kannatanud iraagi rahvale sõnumi, et juhtugu mis tahes, õiglus saab lõpuks jalule seatud."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: