USA demokraatide endine juht: kaalusin Clintoni asendamist

Hillary Clinton mälestusüritusel New Yorgis, kus tal tekkisid tervisehäired, mida üritati varjata.
Hillary Clinton mälestusüritusel New Yorgis, kus tal tekkisid tervisehäired, mida üritati varjata. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA demokraatide rahvuskomitee (DNC) endise juhi sõnul kaalus ta mullu tõsiselt Hillary Clintoni kui erakonna presidendikandidaadi asendamist tollase asepresidendi Joe Bideniga.

Donna Brazile kirjutab sellest teisipäeval ilmuvas raamatus, mille katkendid sai enda käsutusse Washington Post.

Brazile kaalus vahetust pärast seda, kui Hillary Clinton läinud aastal 11. septembri terroriaktide mälestustseremoonial New Yorgis kokku varises. Clinton pani hiljem vahejuhtumi teda vaevanud kopsupõletiku süüks.

Kuid Brazile'i sõnul oli suurem probleem selles, et tema kampaania oli "verevaene ja lõhnas põrumise järele".

Olles kaalunud kümneid kombinatsioone Clintoni ja tema asepresidendikandidaadi senaator Tim Kaine'i asendamiseks, jäi ta pidama Bidenile ja senaator Cory Bookerile, kellel tema arvates olnuks suurim šanss Trumpi võita.

Ent lõpuks ütles DNC eksjuht: "Ma mõtlesin Hillaryle ja kõigile naistele selles riigis, kes olid tema üle nii uhked ja põnevil. Ma ei saanud seda neile teha."

On ebaselge, kas Biden olnuks valmis valimistel osalema, või kas tal üldse oli sellest Brazile'iga juttu. Endise asepresidendi pressiesindaja AFP kommentaarisoovile laupäeval ei vastanud.

Mis puudutab tema volitusi kandidaadi valimisel, kirjutas Brazile, et parteiliidrina oleks ta juhtinud protsessi võimetuks muutunud nominendi asendamisel.

Ühtlasi märkis DNC endine esimees, et tema hinnangul oli Clintonil tasavägiste eelvalimiste ajal Bernie Sandersiga erakonnale liiga suur mõju.

Clintoni meeskond olevat võtnud sisuliselt üle komitee töö, kontrollides partei finantse ja strateegiat. Brazile kirjutas, et demokraadid olid nominatsiooniprotsessi ajal isekeskis arutanud, kas Clintonile ei ole antud Sandersi ees ebaõiglasi eeliseid.

Ta süüdistas Clintoni kampaaniameeskonda ka liigses enesekindluses ning jäikade ja tobedate sõnumite edastamises.

Brazile on kauaaegne demokraatide strateeg, kes juhtis komiteed ajutiselt mulluse valimiskampaania kõige tähtsamate kuude ajal.

DNC praegune esimees Tom Perez kinnitas laupäeval, et komitee juhtkond tagab, et 2020. aasta nominatsiooniprotsess toimuks õiglaselt ja läbipaistvalt.

Allikas: AP-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: