Siseministeerium soovitab kaaluda poliitreklaami keelu tühistamist

{{1509957660000 | amCalendar}}
Valimisreklaamid linnapildis 2017. aasta kohalikel valimistel.
Valimisreklaamid linnapildis 2017. aasta kohalikel valimistel. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Siseministeeriumi hinnangul ei ole kehtiv poliitilise välireklaami regulatsioon üheselt mõistetav, millest tulenevalt on selle raames teostatav järelevalve politseile koormav. Ministeerium leiab, et üheks võimaluseks oleks välireklaami keelu tühistamine.

Ministeerium teatas oma seisukohas riigikogu põhiseaduskomisjonile, et ühe reklaamikeelu juhtumi lahendamisele kohtueelses menetluses kulub keskmiselt 4–8 töötundi, lisanduvad töötunnid, mis kuluvad kohtumenetlusele ja istungitele ning nende ettevalmistamisele.

Siseministeerium selgitas, et millised on politseile saabuva kaebuse korral poliitilise välireklaami keelu rikkumise kohta politsei tegevused.

"Ajalises järjekorras: kaebuse registreerimine, sündmuskohale väljasõit, reklaami fotografeerimine, otsustamine reklaami keelu või lubatavuse osas, reklaamitava poliitikuga või erakonnaga suhtlemine, selgitamaks välja juhtumi asjaolud. Kui reklaam on paigaldatud lepingu alusel, siis lepingu väljanõudmine ja selle hindamine. Reklaami tellija ja reklaami koostaja, samuti paigaldaja rolli selgitamine," kirjeldas siseministeerium.

Kirjas lisatakse, et sellele järgneb menetlusosaliste ülekuulamine, väärteoprotokolli koostamine, väärteotoimiku koostamine, saatekiri väärteoasja saatmiseks kohtumenetlusse ning osalemine kohtuprotsessis. "Samaaegselt keelatud reklaami korral ettekirjutuse koostamine tegevuse ehk reklaamimise lõpetamiseks. Vajadusel asendustäitmise korraldamine."

Politsei panustab siseministeeriumi teatel olulist ressurssi laekuvate teadete kontrollimisele ja välireklaami keelu rikkumiste menetlemisele, mille arvelt võib kannatada muu avaliku korra tagamine. "Samas puuduvad põhjalikud analüüsid, mis hindaksid poliitilise välireklaami mõju valimistulemustele, sealhulgas arvestades reklaamitegevuse kandumist teistesse meediumidesse välireklaami keelu perioodil."

Siseministeerium teeb põhiseaduskomisjonile ettepaneku täpsustada keelatud välireklaami regulatsiooni või kaaluda poliitilise välireklaami keelu kehtetuks tunnistamist, kuna poliitilise välireklaami keeld ja aktiivse agitatsiooni piirang ei pruugi praegu kehtival kujul olla täitnud oma eesmärki.

Eelnõu aktiivse valimisperioodi ajal kehtiva välireklaami keelu tühistamiseks esitas Vabaerakonna fraktsioon tänavu septembris. Põhiseaduskomisjon otsustas esmaspäeval saata selle täiskogule arutamiseks 14. novembriks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: