Põhiseaduskomisjon: valimised kestavad edaspidi esmaspäevast pühapäevani

Marko Pomerants.
Marko Pomerants. Autor/allikas: ERR

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas esmaspäeval valimisseaduse muudatusi arutades, et valimisperiood lüheneks alates 2021. aastast ühe nädala pikkuseks nii, et valimised algavad esmaspäeval ja lõpevad pühapäeval.

Seaduseelnõu, mis puudutab suures osas eel- ja e-valimisi, oli esimesel lugemisel riigikogus eelmise aasta mai ööistungil kell kuus hommikul ja erilist aruetlu esile ei kutsunud, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Selle sisu on ühtlustada eelhääletamise periood ja viia see kolme päeva peale ehk muuta e-hääletamise aeg tunduvalt lühemaks. Nüüd, teise lugemise eel on toinunud kardinaalne muudatus.

Kehtiva seaduse kohaselt kestab hääletusperiood ühe nädala neljapäevast teise nädala pühapäevani.

Eelnõuga soovitati algselt kehtestada, et väljaspool elukohajärgset valimisringkonda saaks kava kohaselt hääletada esmaspäevast neljapäevani, elektrooniliselt esmaspäevast laupäevani ja kodus hääletamise aeg pikeneb reedest pühapäevani.

Põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants ütles ERR-ile, et nüüd otsustas komisjon välja pakkuda variandi, mille kohaselt valimised algavad esmaspäeval, nii eelhääletus jaoskondades kui e-hääletus. Pühapäeval, ehk õigel valimispäeval jääks jätkuvalt võimalus jaoskonnas oma varem antud häält muuta.

Eelnõu teine lugemine täiskogus on 2. mail.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: