Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO: EL-i migratsioonilepe Liibüaga on ebainimlik

Toidu jagamine Liibüas Gharyani kinnipidamisasutuses.
Toidu jagamine Liibüas Gharyani kinnipidamisasutuses. Autor/allikas: Hani Amara/Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu migratsioonilepe Liibüaga on ebainimlik, teatas ÜRO teisipäeval.

ÜRO inimõiguste volinik Zeid Ra'ad al-Hussein süüdistas EL-i riike selles, et nad pole kuulda võtnud Liibüa leppega seotud hoiatusi, vahendas BBC.

Võimude sõnul on migratsioonileppe tulemusel kasvanud kinnipeetute arv järsku ligi 20 000-ni. ÜRO vaatlejad, kes kinnipidamisasutusi külastasid, nägid neis enda sõnul "tuhandeid kõhetunud ja traumeeritud mehi, naisi ja lapsi üksteise otsas".

Hussein ütles, et migrandid on pandud angaaridesse luku taha ning neil puudub juurdepääs põhivajaduste.

Tema sõnul halveneb olukord kiiresti ning Liibüa kinnipidamiste süsteem on parandamatu.

"Niigi kohutav olukord on muutunud nüüd katastroofiliseks," sõnas Hussein ja kutsus rahvusvahelist kogukonda silmi avama.

Liibüa illegaalse migratsiooniga võitlemise ministeerium (DCIM) teatas, et kui septembris oli selle asutustes kinni peetud 7000 inimest, siis nüüdseks on see hulk tõusnud 20 000-ni.

Tuhanded migrandid on saanud surma, püüdes üle Vahemere Aafrikast Euroopasse jõuda.

Augustis sõlmisid Itaalia ja Euroopa Liit leppe, mille kohaselt nad õpetavad Liibüa rannavalvet Vahemerel paate kinni pidama ning migrante tagasi Liibüasse saatma.

Euroopasse on küll migrantide saabumine vähenenud, kuid selle muudavad vastuoluliseks väited ülerahvastatusest ja kuritarvitamistest Liibüa kinnipidamisasutustes.

Tripoli kinnipidamisasutusi külastanud ÜRO vaatlejate sõnul rääkisid kinnipeetud neile peksmisest, piinamisest ja seksuaalsest vägivallast nii teekonnal kui ka kinnipidamisasutustes.

Sel nädalal kohtusid Euroopa valitsuste esindajad Bernis Aafrika liidritega, et arutada võimalusi, kuidas toetada migrante Liibüas, kuid konkreetsetest meetmetest kohtumise tulemusel ei teatatud.

Liibüast on saanud migrantidele peamine transiidikeskus selleks, et Põhja-Aafrikast Euroopasse jõuda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: