X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Õiguskantsler: Tallinn peab kaotama elanike prügiarvetelt lubamatu lisatasu

{{1510913460000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna keskkonnaamet on ebaseadusliku jäätmehoolduseeskirja alusel lisanud elanike prügiarvetele lisatasu registri pidamise ja arvete esitamise eest, leiab õiguskantsler Ülle Madise.

Õiguskantsler saatis reedel Tallinna linnavolikogu esimehele Mihhail Kõlvartile kirjaliku ettepaneku, milles märgib, et Tallinn on ebaseaduslikult delegeerinud jäätmeveo teenustasu suuruse määramise linna keskkonnaametile. Seaduse järgi saab seesuguseid tasusid kehtestada vaid linnavolikogu.

Lisaks on Tallinna keskkonnaamet kehtiva, kuid õiguskantsleri hinnangul ebaseadusliku jäätmehoolduseeskirja alusel lisanud elanike prügiarvetele lisatasu registri pidamise ja arvete esitamise eest.

Õiguskantsleri teatel on konkurentsiameti arvutuste kohaselt Tallinn sel viisil lisanud prügiveoteenuse hinnale ligi 40 protsenti lisatasu. Konkurentsiamet nõuab, et 1. jaanuariks ei tohi juurdehindlus ületada 15 protsenti.

"On selge, et jäätmevaldajate ehk inimeste, kelle prügi tuleb iga nädal ära viia vastavalt graafikule, registri pidamine ja arvete saatmine võib küll selles tasus kajastuda, aga see ei saa kindlasti olla 40 protsenti. Tõenäoliselt on siin sisuliselt põhiseaduse vastaselt kehtestatud jäätmemaks," ütles Madise "Aktuaalsele kaamerale".

Madise kinnitusel peab jäätmeveo hinnakujundus olema läbipaistev..

"Tegelikult on olemas võimalus kehtestada valem, mille alusel lisatasu sinna kujuneb, mis on õiglane ja ei kujuta endast linnakassase täiendava raha korjamist. See valem on võimalik kehtestada. Ma usun, et see probleem on võimalik lahendada, kui Tallinn seda soovib ja lisaks on ka jäätmeseadusega asjad saanud korda ja siis mingil ajahetkel need lepingud, mis kehtiva seadusega kooskõlas ei ole, lõppevad," rääkis Madise.

Õiguskantsler teeb Tallinna linnavolikogule ettepaneku viia Tallinna jäätmehoolduseeskiri kooskõlla seaduste ja põhiseadusega.

"Põhiseaduse järgi saab rahalisi kohustusi kindlaks määrata seadusega või seaduse alusel nii, et on viidatud hinnakujunduse kriteeriumitele. Praegusel juhul on Tallinn kehtestanud prügiveo lisatasu ametkondliku käskkirjaga otsustuskorras, kuigi seadus seesugust lisatasu ette ei näe,“ selgitas õiguskantsler.

Tallinna volikogu esimees Mihhail Kõlvart ega Tallinna keskkonnaameti juhataja Relo Ligi ei olnud reedel valmis õiguskantsleri kirja kommenteerima. Tallinnal on võimalus nõuda õigust riigikohtust.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: