Väikeettevõtted peavad firmaautode muudatust ebaõiglaseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Firmade sõiduautode kohta, mida kasutatakse ainult töösõitudeks, tuleb uuel aastal teha liiklusregistrisse vastav märge, muidu käsitleb maksuamet neid segakasutuses olevate autodena, mis käiksid erisoodustusmaksu alla. Uue korra järgi maksustatakse kõiki segakatuses olevad autosid võimsuse järgi, mitte läbisõidu alusel. Väikeettevõtted peavad muudatust ebaõiglaseks.

Juba detsembris saavad tööandjad liiklusregistrisse tehtava vastava märkega tõendada, et tööautot erasõitudeks ei kasutata. Maksuamet hakkab nende autode otstarbekohast kasutamist jälgima tavapärase töö käigus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui auto on ettenähtud ainult tööks, siis lihtsam viis ettevõttel tõestada on loomulikult selle kohta sõidupäevikut pidada, aga muidu meil sellisel eri viisil sellega tegelemine hetkel plaanis ei ole," rääkis MTA peadirektor Valdur Laid.

Segakasutuses olevate sõiduautode erisoodustusmaksu hakatakse arvestama võimsuse järgi. Laidi sõnul läheb ettevõtjale kogu arvestus ja aruandlus lihtsamaks.

Eesti väikeettevõtlusorganisatsiooni EVEA hinnangul aga tegelikult väikettevõtjale midagi lihtsamaks ei lähe, sest eraldi nn töösõitudeks autosid ei hangita.

"Täiesti mõistlik, et autot tulebki kasutada nii palju kui võimalik. Ja järelikult auto ongi loogiliselt tihtipeale segakasutuses. Ja järelikult tuleks teda segakasutuses õiglaselt maksustada. Seda sama erisoodustust tuleks võtta tegeliku kasutuse järgi," kommenteeris EVEA asepresident Vahur Kivistik.

Segakasutuses auto maksukohustus aga ei sõltu sellest, kas töötaja seda üldse reaalselt kasutab.

"See maks sellisel kujul on väga halvasti läbimõldud, väga raskesti põhjendatav, riivab ettevõtjate, inimeste õiglustunnet ja minu arvates toob kaasa konflikti. Ja paraku seda konflikti hakatakse lahendama ka kohtutes," ütles Kivistik.

Ta lisas, et erisoodustusmaks on tõusnud 15 aastaga kaheksa korda. Segakasutuses sõiduautode võimsusepõhine maksustamine toob aga kaasa selle, et tänavapilti hakkab veel rohkem ilmuma nn ülikalleid kaubikud, millele erisoodustusmaks ei laiene.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: