Kohus jättis Assar Pauluse vanglasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Viru maakohus otsustas esmaspäeval mitte vabastada enne tähtaega vanglast Eesti kuritegelikus ilmas tuntud Assar Paulust.

Kuritegeliku ühenduse loomise ja juhtimise ning mitme kergema kuriteo eest mullu sügisel seitsmeks aastaks vangi mõistetud Assar Pauluse (55) vanglast enne tähtaega vabastamist toetas eelmisel nädalal toimunud istungil prokurör, kuid mitte vangla.

Kohus leidis, et Assar Paulus tuleb jätta vangistusest tingimisi enne tähtaega elektroonilise järelevalve alla vabastamata, kuna see ei ole põhjendatud.

Kohus järeldas, et Pauluse varasem elukäik on olnud pikaajaliselt seotud kuritegeliku tegevusega, kujundanud süüdimõistetu vastavad hoiakud ja harjumused, millest loobumine tema vanust arvestades on keeruline.

"Konkreetse süüdimõistetu puhul on kohtu arvates oluline ka see, et vanglarežiimis ei näidanud isik oma tahet olla tööga hõivatud, vaid teatud määral kasutas oma terviseseisundit selleks, et vältida üldse tööl käimist," märkis kohus.

Kohus nõustus prokuröri ja kaitsjatega, et Pauluse väljavaated vabaduses on head, sest tal on olemas lähedaste toetus, elu- ja töökoht, võimalus asuda õppima, kuid samas ei taga kõik need faktorid oma kogumis tema seadusekuulekat elu.

"Seda demonstreerib eelkõige isiku elukäik enne vangistust (8-aastane tegevus kuritegelikus ühenduses selle juhina). Samuti ei ole isiku hoiakutes selgeid positiivseid muutusi toimunud, mis on kinnitatud isiku käitumisega vanglarežiimis tööhõive kohustuse täitmisel," märkis kohus.

Sellest tulenevalt on kohtu arvates prognoos Pauluse käitumisele vabaduses pigem negatiivne ning ülaltoodu osutab sellele, et uute süütegude toimepanemine vabaduses on tema puhul vägagi tõenäoline.
Kuigi vangla hinnangul on Pauluse puhul uue kuriteo toimepanemise risk madal ehk 12-18 protsenti, siis kohus sellega ei nõustu.

"Esiteks, ei ole vangla esitatud materjalide alusel võimalik aru saada, kuidas protsendid on välja arvutatud, teiseks, vangla ise leiab, et isik on kõrgohtlik, ohustatud on avalikkus, turvalisus ja rahva tervis," tõdes kohus.

Kohus nõustus vanglaga, et süüdimõistetu on ohtlik avalikkusele, turvalisusele ja rahva tervisele ka tulevikus, kuni tema käitumine ja hoiakud oleksid karistuse mõju all ja süüdimõistetu tahte kohaselt muutunud.

"Süüdimõistetu on ohtlik, sest olles kuritegeliku ühenduse juht ja pannes toime esimese astme kuritegusid, on süüdimõistetu loonud endale platvormi tulevikku (kriminaalne suhtlusringkond, kuritegeliku ühenduse struktuur, mõjuvõim)," märkis kohus.

Kohus ei välista, et tulevikus võib jõuda ka seisukohale, et vangistuse ajal on Pauluse käitumine muutunud, karistuse eesmärgid on sisuliselt täidetud ja teda on võimalik vabastada ennetähtaegselt.
Käesoleval juhul leidis kohus, et Pauluse ennetähtaegne vabastamine kolm aastat ja viis kuud enne karistusaja lõppu on ennatlik ja riivaks oluliselt ühiskonna õiglustunnet.

Paulusel tekib uus võimalus vabaneda karistusajast kahe kolmandiku ärakandmisel ja siis edasi iga aasta möödumisel.

Samas on Paulusel võimalik maakohtu määrus vaidlustada Tartu ringkonnakohtus

Keskkriminaalpolitsei pidas Pauluse kahtlustatavana kinni 2014. aasta 14. aprillil ning järgmisel päeval ta riigiprokuröri taotlusel ja kohtu loal vahistati ehk ta on karistusest ära kandnud kolm aastat ja kuus kuud.

Harju maakohus kinnitas mullu 7. septembril Pauluse ning tema jõugu 10 liikme ja neile kuuluva kahe firma karistusleppe, mis nad sõlmisid riigiprokurör Andres Ülvistega.

Eelmise aasta novembris mõistis Viru maakohus Pauluse süüdi Ida-Viru narkojõugu rahastamises ning mõistis talle kuueaastase vangistuse, kuid luges selle kaetuks talle Harju maakohtus mõistetud seitsmeaastase vangistusega.

Tänavu oktoobris langetas Harju maakohus otsuse Pauluse jõugu liikmetele, kes prokuröriga karistuste osa kokkuleppele ei läinud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: